Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството работи по сценарий у нас да бъдат настанени до 200 000 бежанци

Снимка: БГНЕС

82 000 украински граждани имат статут на временна закрила в България. По данни на НАП 1735 души вече са започнали работа, основно в областта на услугите. 30 на сто от пристигащите в страната ни са под 18-годишна възраст, 65% са в трудоспособна възраст и могат да работят, като около 70% от тях са заявили желание да работят.

Това обясни пред БНР Красимира Величкова от Българския дарителски форум, съветник на вицепремиера Калина Константинова.

Обсъжда се как в алтернативни пространства да се наемат хора, да се променят бързо правилата за създаване на детски центрове и за родителските кооперативи, съобщи Величкова в предаването "Преди всички" относно децата на украинските бежанци и с оглед на недостига на места в детските градини в големите градове.

"Темата с родителските кооперативи не е от последните два месеца. Ние се надяваме, че много бързо ще имаме яснота по какъв начин държавата може да подкрепя създаването на алтернативни пространства, където тези деца да бъдат поети и за тях да има грижа."

Красимира Величкова

По казуса с настаняването на бежанците в хотели и предстоящия летен сезон Красимира Величкова коментира, че малко повече от половината украинци у нас са настанени в хотели. По думите ѝ целта е до 15 май да има готови решения.

"На този етап срокът няма да бъде променян и помощта за хотелиерите и за настаняването ще бъде до 31 май."

Тя отбеляза, че над 7 милиона души в Украйна са разселени по границата, не искат да напускат страната, но ако ситуацията се влоши, "със сигурност и те ще тръгнат".

Работи се по сценарии в България да бъдат настанени 150-200 000 бежанци, уточни Красимира Величкова. 

Обобщават се данните за базите на министерства и агенции, тъй като няма такава информация, събрана на едно място. От до момента обследваните данни става ясно, че почивните станции на различни ведомства могат да поемат около 15 000 души. Обмисля се и вариант да се получават помощи за наем.

"Мислим и търсим варианти за директно подпомагане на хората."

В момента няма директни мерки към онези бежанци, които не се намират в хотели или почивни бази и това е слабост на подхода, но се мисли, изтъкна Величкова, като даде пример с разработваната от МТСП система за ваучерна подкрепа.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51