Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще може ли втечненият газ от САЩ да компенсира потреблението, идващо от "Газпром"?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"След като е официална заявката, трябва да е реалистична, но е важно да се видят какви са договорените количества и каква ще бъде договорената цена. Тя няма да е като цената на борсата в САЩ, със сигурност ще бъде значително по-висока. Трябва да видим каква ще бъде разликата между тези цени и тези, които сега плащаме на "Газпром". Виктор Аврамов

Това каза пред БНР Виктор Аврамов, преподавател в департамент "Администрация и управление", НБУ, в коментар на информацията, че при срещата на премиера Кирил Петков с вицепрезидента на САЩ Камала Харис е било договорено извършването на реални доставки на втечнен природен газ към България на цени под тези на "Газпром", които да започнат от месец юни.

Според него основният въпрос е дали могат количествата втечнен газ от САЩ да компенсират цялото потребление на България, което идва сега от "Газпром" :

"Според мен не могат!", категорично заяви той и добави, че и за цяла Европа руският газ не може да бъде заменен:

"Потреблението в Европа от порядъка на 160 милиона куб/м няма как да бъде компенсирано с доставки на втечнен газ. Това е сигурно, за съжаление". 

Аврамов определи постигнатите договорки за американски втечнен газ за България като временно решение.

В предаването "12+3" Станислав Бачев, доктор по политически науки и специалист по международни отношения, коментира, че срещата на Кирил Петков с Камала Харис, а не с президента на САЩ Джо Байдън е била "новата оценка спрямо управлението на държавата":

"Никой не сключва договор за втечнен газ след една среща, нито след един месец. И това не се случва от вицепрезидента. Няма бързи решения в тези неща. Инвеститорите в подобни договори си търсят възвръщаемостта. Никой няма да си развали техния дългосрочен договор със запазени количества втечнен газ заради нас. Вторият въпрос е как ще бъде доставен този втечнен газ и през какви посредници, които притежават танкери. Както и откъде ще бъде доставен. Всеки говори за терминала на Ревитуса в Гърция, но той има потенциал от някъде 5,5 млрд. куб/м газ. Планирано е да го разширят, но в бъдеще време, това не става за едно лято. Няма други терминали за регазификация на втечнен газ около България".  

Гърция увеличи капацитета на терминала за втечнен газ при остров Ревитуса

По думите му важните въпроси са къде и на каква цена.

Станислав Бачев

Според Бачев протестите в страната са логични и основателни, защото изразяват по същество народното недоволство:

"Народът вижда по същество неподготвеността на цялата политическа класа".

Интервютата на Даниела Големинова с Виктор Аврамов и със Станислав Бачев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковите файлове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени