Голяма част от жителите на селото са на възраст над 65 години, а участниците в "резиденцията" са около 25-годишни. С приключването на събитието обаче, творческото вдъхновение не се изчерпва, което ражда и идеята за „Инсталация на забравата“, която може да бъде видяна от 27 до 29 май 2022 г., в Bobbina Cultural Space.
Автори са Инна Павлова, Иво Недялков, Искра Йорданова и Мира Владимирова/Йондър.
Инсталацията изследва това, което забравяме, но което оставя видими и невидими следи.
Искра Йорданова е завършила гимназия с рисуване и скулптура във Варна, но за висшето си образование избира зъботехниката. Изкуството обаче не спира да я вдъхновява.
Инна Павлова е художник-илюстратор, като в последните години се насочва към работата с Арт терапия.
Мира Владимирова завършва литература, театър и актьорско майсторство във Великобритания, а откакто се завръща в България през 2021 г., работи като артист и координатор на артистични и социални проекти.
Иво Недялков е фотограф и оператор.
"Бих препоръчала на идващите да се отпуснат, да забравят, да усетят пространството, защото то може да донесе на един човек едно, а на друг – друго. Няма да ги караме да правят нищо, което те не искат", разказаха авторите в студиото на Радио София.
Мира Владимирова, Инна Павлова и Искра Йорданова определят „Инсталация на забравата“ като "нежно потапяне".
"Ние имахме доста време да разсъждаваме за кого какво е забравата. Избираме ли да забравяме нещата, които забравяме и какво се случва с тях, докато са в забравеното? Донякъде това е едно пространство на дълбочини. Уютно и интимно пространство, в което човек преминава, може да избере да наблюдава, може да избере да участва. Важното е да се чувстват добре".
В изследването на забравата, посетителите ще бъдат и участници, което ще им даде възможност да открият следи, оставени от избледнели спомени.
Проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.