Това е нов модел на образователен процес, който съчетава технологиите, свободното общуване, индивидуалността и физическата среда в едно, обясни пред БНР Вихра Ерамян, директор на езиковата гимназия "Иван Вазов" в Пловдив, първото Google-референтно училище в България, започнало да работи така през 2017 година.
"Учителите се обучават. През 2019-а всички учители бяха обучени, бяха мотивирани да продължават да работят по този начин", посочи училищният директор.
"Google-референтно училище означава училище, което може и всеки ден успява да използва дигиталните технологии за обучението на учениците си по всички учебни предмети и на много други неща, които са извън учебните предмети – например медийна грамотност, работа в екип, умения за презентиране или за търсене и обработка на информация", уточни Александър Ангелов, Google-сертифициран иноватор, член на Комисията за иновативни училища към МОН и управител на Центъра за творческо обучение, който днес организира дискусия по темата.
Инвестициите в дигитални технологии в училищата са значителни, но е доста трудно да ги вплетем така, че те да работят постоянно за нас, коментира Ангелов в предаването "Хоризонт до обед".
По думите му дори най-простите професии сега изискват да можем да използваме дигитални технологии постоянно.
"Една каса в супермаркета е един компютър. Даже и човекът може да изчезне скоро. И трябва да можем да ги използваме не само за да влизаме в социалните мрежи."
Вихра Ерамян допълни, че съвременните деца от малки имат достъп до различни устройства и технологии, но това е свързано по-скоро с игри и развлекателни форми.
"Ние използваме любопитството на децата към технологиите, за да реализираме съвременен образователен процес."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.