Смъртността от онкологични заболявания не спира да се увеличава, въпреки че само за последните години броят на болниците за лечение на такива заболявания и разходите за лекарства са се увеличили в пъти. Това показва анализ, изготвен от инициативата "Индекс на болниците", обяви нейният съучредител - социологът Първан Симеонов.
Лечебните заведения за онкологични заболявания от 16 са станали 42 за периода от 2015-а до 2021 година, посочи Симеонов. Не повече от десет от тези 42 лечебни заведения имат реална работа със сериозни онкологични случаи. Не повече от девет са тези, през които в годината са минали над 2000 пациенти, а в шест - под 200 пациенти:
"Ако например погледнете лекарствената терапия, тук става дума за химиотерапията, за иновативните таргетни терапии, имунотерапии и така нататък - ще видите, че съществуват нещо като не повече от 10 лечебни заведения, които имат реална работа със сериозни онкологични заболявания".
В пъти се увеличават средствата за лекарства за онкоболни, въпреки че смъртността расте, подчерта още Първан Симеонов.
Средствата за онколекарства са 246 млн. лева през 2015 г. и 708 млн. лева - през 2021 г., с отстъпките - 571 млн. лева. Социологът посочи, че през 2012 г. от онкологични заболявания са починали 17 900 души, а през 2020 – 19 300 души.
Лошото и недружелюбно отношение изтъкват пациентите като един от проблемите, които обобщи д-р Станимир Хасърджиев, директор на Националната пациентска организация. Той представи данните от анкета на тема - какво тежи на пациента с онкологично заболяване
"Основно хората са недоволни заради това, че липсват скринингови профилактични програми, които ранно да диагностицират заболяванията. Липсва индивидуалният подход при лечението на пациентите, мултидисциплинарните екипи, психологическата помощ".
Пациентите не знаят лекуват ли се по световни стандарти и как сами да подпомогнат собственото си лечение, каза още д-р Хасърджиев.
Доцент д-р Димитър Калев, председател на Съвместната онкологична национална мрежа, посочи, че онкологията у нас няма съвременна организация и ѝ липсват европейски модели.
"Индекс на болниците" е съвместна инициатива на "Галъп интернешънъл болкан" и специализирания сайт clinica.bg.