Шестата годишнина от референдума за Брекзит свари Обединеното кралство почти парализирано от най-голямата железопътна стачка за последните 30 години.
На 23 юни 2016 г. британците взеха съдбовното решение да напуснат ЕС с 52% "за" и 48% "против". След дълга сага на преговори, през което време имаше оставки, общи избори и смяна на правителство, на 24 януари 2020 г. Лондон и Брюксел подписаха сделката за Брекзит.
Премиерът Борис Джонсън бе приет от брекзитиърите като национален герой за това, че е изпълнил Брекзит.
Проучване на агенция SavantaComRes обаче показа, че едва 36% от анкетираните смятат, че Брекзит е бил успех, докато 52 на сто го смятат за провал.
Мнозина виждат в Брекзит и причина за много от негативните неща, които се случват днес в живота на британците.
В специална статия днес по повод на шестата годишнина от референдума за Брекзит вестник "Индипендънт" отбелязва шестте, според него, най-големи и трайни проблеми. Те са както следва.
Плодове и зеленчуци продължават да гният по британските полета след като селскостопанските работници, най-вече източноевропейци, си тръгнаха след Брекзит.
Инфлацията продължава да чупи рекорди – в момента тя е 9,1% с прогноза от 11% през есента.
Риболовът изпитва сериозни проблеми в резултат на неизпипани детайли в сделката за Брекзит.
Недостигът на персонал по летищата и авиолинии доведе до хаос в сектора.
Недостигът на шофьори на товарни автомобили наруши снабдителната верига.
Завърна се роумингът.
А стачката днес на около 40 000 железопътни работници е само едно напомняне още колко много могат да се влошат нещата като се има предвид, че и други сектори на по-късен етап планират да се включат.
Преговорите между профсъюзите и работодателите не стигнаха до никъде и генералният секретар на RMT Мик Линч заяви, че освен следващата събота, както вече е планирано, ако се наложи стачните действия ще продължат и след тов.