Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврото задълбочи спада си до ново 20-годишно дъно под 1,0200 долара

Еврото продължава да поевтинява и в сряда, достигайки ново 20-годино дъно под 1,0200 щатски долара и е на път в скоро време да достигне нивото на парите (1,0000) с оглед на растящите опасения, че Русия може да преустанови доставките си на газ за Европа, допринасяйки за влизане на еврозоната в рецесия, което пък да затрудни ЕЦБ да проведе планираната си политика на повишаване на лихвите за овладяване на рекордната инфлация.

Единната европейска валута поевтинява в сряда под 1,0200 долара към 1,0170 долара, като това е ново най-ниско ниво за еврото от декември 2002 г. насам.

Еврото поевтинява и до ново 7-годишно дъно под 0,9900 швейцарски франка за пръв път, откакто Швейцарската национална банка изостави своя т.нар. "валутен таван" през 2015 г.

Графика евро/долар


Ключовият газопровод "Северен поток 1" трябва да бъде спрян между 11 и 21 юли за т.нар. годишна "поддръжка", като има опасения, че след това доставките на руски газ могат да бъдат напълно преустановени, застрашавайки по този начин целите на ЕС да бъде запълнен на 80% капацитета на газовите хранилища преди началото на зимата.

Анализаторите очакват и скорошно подновяване на поскъпването на петрола въпреки резкия ценови спад във вторник, тъй като продължава ограниченото предлагане.

В същото време годишната инфлация в еврозоната удари през юни рекорден връх от 8,6%.

Потребителите в еврозоната намалиха през май разходите си за храна, напитки и тютюневи изделия за втори пореден месец на фона на скока в цените, според публикувани по-рано днес данни на Евростат за продажбите на дребно в ЕС.

Вчера пък беше оповестено слабо бизнес проучване за икономическата активност в еврозоната през юни, като някои от неговите компоненти предполагат, че през третото тримесечие може да има спад на БВП.

Президентът на ЕЦБ Лагард вярва, че е малко вероятно еврозоната да се върне към среда с ниска инфлация, като същевременно потвърди повишение на лихвите с 25 базисни пункта на следващото заседание на 21 юли, въпреки че редица от централните банкери призоваха за по-рязко увеличение.

В същото време се очаква Федералният резерв на САЩ да продължи с политиката си на агресивно вдигане на лихвите, като на заседанието си на 26-ти и 27-ми този месец повиши федералната фондова лихва с 50 или дори със 75 базисни пункта.

Това предполага по-нататъшно разширяване на лихвения диференциал между ЕЦБ и Фед и е в основата на продължаващото поевтиняване на еврото спрямо долара.

Щатският долар пък поскъпва в сряда към нов 20-годишен връх спрямо останалите водещи валути, като т.нар. индекс на долара нарасна до 107 пункта за пръв път от края на 2002 г., тъй като покачващите се цени, перспективите за по-нататъшно увеличение на лихвените проценти в САЩ и влошаването на перспективите за глобалния растеж се отразяват негативно върху склонността на инвеститорите към рискови активи.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени