Има ли нашествие на змии в големите населени места? Какво да правим при среща с влечугите по време на лятната си почивка или поход в планината? Кои са "опасните" видове, за които трябва да внимаваме, и как да процедираме при ухапвания?
"Змиите, които се срещат в Европа и в България, не представляват риск за живота на хората. Те просто са част от екосистемата. За нас е странно как те изглеждат, защото нямат крайници. Но същевременно се движат много бързо и са успешни хищници. Може би нашият мозък не ги възприема като нещо естествено", коментира в "Нашият ден" д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие към БАН.
Змиите обикновено не атакуват, ако не се чувстват застрашени. Повечето сблъсъци се случват, когато змиите се чувстват притиснати или заплашени, или когато хората случайно ги настъпят. "Хората, които живеят в градовете, имат някаква осведоменост за това как трябва да реагираме, че не бива да ги убиваме, че може просто да бъдат прогонени или уловени от някой, който не се притеснява да го направи", допълва д-р Вачева.
Пепелянката и усойницата са видовете, които можем да срещнем в планината. Те имат характерна шарка на гърба, която минава през цялото тяло. В допълнение този вид змии са къси с дължина около 1 метър. При ухапване от отровна змия трябва задължително да се потърси медицинска помощ.
Малките деца не се плашат от змиите, те ги възприемат като другите животни. Обикновено подхождат много по-мъдро към тях. “В момента провеждаме едно такова обучение на деца в село Влахи. При всички деца реакцията е на огромен интерес, нулев страх“, споделя д-р Вачева.
Целия разговор с д-р Емилия Вачева можете да чуете в звуковия файл.