Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов храм строят жителите на родопското село Студенец

Село Студенец
Снимка: Радостина Чернокова

Едно от най-красивите и слънчеви родопски села - Студенец, е без нормален път близо век. През 2007 г. селото влезе в новините с опустошителния пожар, който погълна над 7 хиляди декара гора.

Снимка: Радостина Чернокова

Днес в Студенец живеят целогодишно едва 15 души, които със собствени сили и средства строят малка християнска църква на мястото на стария разрушен храм. През лятото жителите на селото са между 50 и 60 човека.

Снимка: Радостина Чернокова

Село Студенец се намира в община Чепеларе, на 7 км разстояние от главния път Смолян – Пловдив. До него се стига само с високопроходим автомобил.

Че е кипяло живот тук се вижда от масивна каменна сграда на училище и кметство, построена на частни начала от хората. Покривът днес е пропаднал, а водата след всеки дъжд и сняг я руши. На първия етаж е било кметството, а на втория - училището. Освен класни стаи е имало и киносалон. В една от запазените стаи на стената е събрана цялата история на село Студенец - в снимки. А на източната страна, християните са пригодили духовен кът с икони и свещниците от старата църква.

Снимка: Радостина Чернокова

Зимите са много тежки, а последната е била цели 100 дни, разказва 88-годишната Мария Василева Дамянова.

Фермерът Димитър Сираков, с корени от селото,  идва от Пловдив в Студенец преди 10 години, за да възроди стадото на дядо си и създава стопанство с 500 овце.

Един от големите му проблеми обаче са тежкотоварните автомобили, които постоянно извозват дървен материал и съсипват пасищата на стадото.

В Студенец малцината живеещи хора разчитат за всякаква помощ на него - транспорт, лекарства, болница, защото той е единственият, който може да слезе по пътя, ако падне голям сняг.

Снимка: Радостина Чернокова

Първата и най-гиздава възстановена къща, която привлича вниманието, е на семейство Бамбалови, с най-красивите цветя, оформени алеи, с подредени и пригодени за саксии от стари родопски предмети. 

Бюджетът на община Чепеларе е ограничен и в капиталовите разходи не е заложен голям ремонт. Но със съвместните усилия на хората и общината е възстановен един от най-компрометираните участъци на пътя, каза кметът Боран Хаджиев.

Преди време хората от Студенец се обединяват около идеята да възстановят църквата и на мястото на срутения храм в рамките на година издигат нов, споделят Атанаска и Димитър Бамбалови.

Снимка: Радостина Чернокова

Кметът Боран Хаджиев е категоричен, че според възможностите на общината ще се включат, за да подпомогнат строежа на новата духовна обител.

Репортажа на Радостина Чернокова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна