Това каза пред БНР арх. Петър Петров, директор Националния институт за недвижимо културно наследство.
Опазването на културното наследство е начин нацията да бъде обединена, посочи той.
"Битката е да помогна на хората в България да разберат значението, да оценят културното наследство, което имаме. Омаловажаването на това наследство, каквито опити се правят от десетилетия, е свързано с това то да не бъде изучавано, да не бъде документирано, да не бъде разбрано. Поражда безродие, поражда национално предателство. Не съм сам в тази битка, има много съмишленици, на които разчитам и с времето ще бъдат все повече и повече."
За първи път в рамките на конкурса за български архитектурни награди ще бъде отличено със специална награда опазването на културно-историческото наследство. Целта е да бъдат откроени архитектурни проекти с високи естетически качества, които интегрират ценни обекти в съвременната градска среда.
"Спектърът на проекти, които могат да кандидатстват, е широк. Става въпрос не само за сгради недвижими културни ценности, но и за среда, в която тези сгради са разположени. Става въпрос за паркове, градини, исторически места", уточни арх. Петров, който е и председател на журито.
Периодът за кандидатстване включва интервала от 2010 до 2022 година.
"Достатъчно много успешни обекти бяха реализирани в тази област."
Критериите за универсални – съхраняване или връщане на автентичността, отбеляза Петър Петров в предаването "Преди всички". По думите му от значение е не само запазването на материалната среда но и самият процес на изучаването и осмислянето на значението на дадена сграда или среда.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.