"Съединението е нашата най-успешна проява във външнополитически план, след като успяхме да нарушим и изпратим в историята една голяма част от Берлинския договор, да изплуваме в един военен конфликт и една млада държава с един млад народ да покаже, че може да се самоуправлява и да създаде своя държавна структура".
Това заяви пред БНР историкът проф. Милко Палангурски.
По думите му събитията изпращат сигнал, че трябва да се вярва в собствените сили и да се лавира умело между интересите на геополитическите фактори, както и да се знае, че когато поемаш отговорност, ще я защитаваш докрай.
"Паметта на българина към миналото му го прави неустойчив политически днес. Неустойчив и морално, и културно, и геостратегически", посочи историкът.
Според него има хора, които "не искат да проумеят базови понятия от българската история, които ни правят граждани и достойни европейци":
"Нямаме четене с разбиране. За съжаление този процес се задълбочава. Гражданин не се ражда, гражданин се създава".
Проф. Милко Палангурски подчерта, че обществото - политическите организации и обществени структури - не разбират необходимостта от възпитание в онова, което е ценно и може да се приложи в съвремието:
"Или се стига до до някакъв ура-патриотизъм, или до някакъв пълен нихилизъм. Много е важно какво изтикваме от миналото като обществено понятие. Събитията като Съединението трябва да се изучават като повод за гордост и като доказателство, че можем! ".
Интервюто на Георги Марков с проф. Милко Палангурски в предаването ''12+3'' можете да чуете от звуковия файл.