Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Швейцария планира да построи хранилище за ядрени отпадъци в близост до границата с Германия

Командна зала на швейцарската атомна централа в Мюлеберг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Швейцария иска да построи хранилище за своите ядрени отпадъци на границата с Германия, на няколко километра южно от германската община Хоентенген.

Това съобщи представителят на Националната агенция за съхранение на радиоактивни отпадъци Патрик Щудер, пише Spiegel, цитиран от БГНЕС.

Властите все още имат избор между още две локации за хранилището, които пак се намират много близо до границата с Германия.

Говорител на Федералната енергийна служба на Швейцария потвърди, че хранилището ще бъде изградено в Nördlich Lägern. От 2050 г. ядрените отпадъци, включително силно радиоактивните горивни клетки от атомни електроцентрали, трябва да се съхраняват дълбоко под земята.

Избраният регион на север от Langern е частично в обхвата на германския регион Баден-Вюртемберг. „Необходимото време за съхранение на отпадъците е около 200 000 години за високоактивни отпадъци, и около 30 000 години за ниско и средноактивни отпадъци“, се казва в уебсайта на Агенцията.

Става дума за погреб на 9300 кубически метра високоактивни отпадъци и 72 000 кубически метра ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци. Те произхождат от бившите пет швейцарски атомни електроцентрали, както и от медицината и индустрията. Четири атомни електроцентрали все още работят.

Пограничните германски общности са загрижени преди всичко за осигуряването на питейна вода. "Имаме извори и кладенци с питейна вода навсякъде, Ааре и Рейн са наблизо. Опазването на питейната вода е въпрос на голяма обществена загриженост", казва Мартин Щайнебрунер от Германския координационен офис на Швейцарското дълбоководно съхранение.

Все още не е ясно къде ще се извършва опаковането за окончателно складиране на отпадъците. Сега отпадъците са във временно хранилище за ядрени отпадъци във Вюренлинген, на около 15 километра южно от германската община Валдсхут-Тинген.

Агенцията планира да представи намеренията си пред правителството до 2024 г. След това правителството взема решение за одобрение или не, а парламентът трябва да одобри решението. В Швейцария обаче може да се проведе референдум за хранилището.

Очаква се хранилището да бъде изградено около 2030 г., а погребът на отпадъци да започне около 2050 г. След това гробището ще бъде наблюдавано няколко десетилетия. Около 2125 г. то ще бъде напълно запечатано, а структурите на повърхността ще бъдат демонтирани.
По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна