Всички очакваха да чуят плановете за смекчаване на надвисналата криза, която се влошава от инфлацията. Председателят на Европейската комисия хвърли светлина върху плановете си относно цените на енергията и мерките за ограничаване на разходите за енергия, които са се увеличили със средно почти 40 на сто след началото на войната в Украйна:
"Намаляването на потреблението по време на пиковите часове ще означава повече резерв и по-ниски цени, затова предлагаме страните членки да намалят общото си енергийно потребление. Милиони европейци се нуждаят от подкрепа. Затова предлагаме таван на приходите на компаниите, които произвеждат електричество на ниска цена. В тези времена приходите трябва да се споделят и да са канализирани към онези, които имат най-голяма нужда от тях. В предложението са включени производителите на електроенергия с изкопаеми горива, които трябва да дадат своята лепта в тази криза. Нашето предложение ще доведе до набирането на над 140 милиарда евро за държавите членки, с които да се омекоти ударът."
Ще бъде създадена и нова банка, която да стимулира инвестициите във водород. 3 милиарда евро ще отидат за създаванета на пазар за водород. Фон дер Лайен предложи и законодателство за подсигуряване на стратегическите суровини с оглед на конкуренцията от Китай.
Според анализатори подходът на фон дер Лайен отразява разделението сред страните членки на Евросъюза за по-агресивните мерки като предложения от нея миналата седмица таван на цената на природния газ.
Вносът на руски газ представлява около 9 процента от целия внос, което е намаление с около 40 процента спрямо периода преди нахлуването в Украйна и последвалите санкции, похвали се фон дер Лайен.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Силвия Петрова.