Паметникът на Асеневци е уникален по своя замисъл, художествено и техническо изпълнение. Построен е по повод 800 г. от въстанието на братята боляри Петър и Асен. Авторският колектив е ръководен от доц. Крум Дамянов и включва Иван Славов, Владимир Игнатов, арх. Георги Гечев и инженер Коста Цеков. Строителството на паметника във Велико Търново и цялостното оформление на околното пространство е извършено за година, а за самото изработване са били необходими само два месеца, което е уникален случай в световната практика.
Бързането е довело до сериозен проблем, който 37 години след монтажа на паметника налага спешен ремонт на 33-метровия меч, поясни скулпторът Денислав Сираков, който направи ремонт на монумента:
„Много са бързали и са направили една грешка като са пренавили нитовете на този паметник. Те в момента се късат и падат. С тези нитове е направен мечът. Той е от 50 тона месингова ламарина, която е по един сантиметър, и отделно има 60 хиляди нита, които завиват всяка част“.
Хиляда от нитовете са изпопадали, има елементи, които се държат само на два нита, което е изключително опасно за хората, които непрекъснато посещават монумента, а и за импозантните фигури – конете и царете Асен, Петър, Калоян и Иван Асен Втори, които тежат между 9,5 и 11 тона, всяка.
„От едно до двадесет, ако е опасността, това е сто и двадесет. Реално, ако падне един елемент, не дай си, Боже, на човек, но може да счупи някоя от фигурите. 200 килограма е единият елемент, ако падне от 33 метра височина на пиката?“, коментира Денислав Сираков.
Четири години е правено активно наблюдение на паметника, направено е и заснемане с дрон. Материалът за нитовете, с които ще бъдат попълнени липсите, е изработен от военните.
„Около 50 години ще издържи. Тогава са нямали технологията, наречена осигурителна резба. Това е специално лепило, което го слагаме на всеки нит. Допълнително, където видим проблем с елемент, ще пробием нов отвор с резба, нещо като осигурител ще направим, за да не падат тези елементи“.
Паметникът на Асеневци във Велико Търново е уникален и с това, защото е правен на принципа на мостовете с противоземетръсно съоръжение. Ремонтът на пиката е консултиран лично с инж. Емил Костов, който е проектант на самия меч, участвал е и в проектирането на мостовете на Витиня и на паметника на връх Бузлуджа. Ремонтът на паметника на Асеневци започва дни след кончината на 92-годишиня инж. Костов и сме му длъжници да го изпълним по най-добрия начин, казва скулпторът Денислав Сираков и разказва малко известни факти за противоземетръсната система на паметника с конниците във Велико Търново:
„Всеки кон и самата пика, мечът, е хванат с въже в подземие. Въжето е натегнато със 100-тонна преса и след това е монтирано със специални оловни подложки, които при 100 тона се смачкват и така се затяга самият камък под фигурите. Тази конструкция е перфектна, няма абсолютно никакви проблеми. Това е все едно един въжен мост. Две от фигурите за застанали на два крака, при които са използвали японска стомана, с която се правят самурайските мечове. Дори на чертежите се вижда, с много сложна форма в Япония са я ковали. Това позволява за невероятна здравина на самата фигура“.
За да започне подмяната на компрометираните с годините елементи от конструкцията на пиката, за началото на ремонта пристигна 80-тонен кран с 39-метрова вишка – една от най-големите в България. Паметникът на Асеневци е опасан с обезопасителни ленти и достъпът до него е забранен, заради мерките за безопасност. Ремонтът трябва да приключи до Деня на независимостта, за да може на следващата вечер паметникът да стане сцена за 3D светлинното шоу „Величието на Асеневци“, което тази година ще бъде комбинирано със спектакъл от 100 дрона в небето и заря.
Снимки: Здравка Маслянкова, Яна Боянова