Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честите кошмари крият риск от деменция

Снимка: Pixabay

Известно е, че стресът, тревожността и недоспиването влияят върху качеството на съня.
Повечето хора сънуват лоши сънища от време на време, а приблизително 5% от възрастните сънуват кошмари поне веднъж седмично.

Изследвания на хора с болестта на Паркинсон свързват честите тревожни сънища с по-бърз темп на когнитивен упадък и повишен риск от развитие на деменция в бъдеще.

За да проучи дали същото важи и за здрави възрастни, д-р Абидеми Отаику от Университета в Бирмингам използва данни от три предишни проучвания, в които е изследвано качеството на съня на хората и след това те са проследявани в продължение на много години. Това включва повече от 600 възрастни на средна възраст (от 35 до 64 години) и 2600 души на възраст 79 и повече години, съобщава БГНЕС.

Данните са анализирани с помощта на статистически софтуер, за да се установи дали тези, които са имали по-чести тревожни сънища, е по-вероятно да получат когнитивен упадък и да бъдат диагностицирани с деменция.

Изследването, публикувано в eClinicalMedicine, установява, че хората на средна възраст, които са сънували лоши сънища поне веднъж седмично, са 4 пъти по-застрашени от когнитивен упадък през следващото десетилетие, отколкото тези, които рядко са сънували кошмари

Сред участниците в напреднала възраст, тези, които често съобщават за тревожни сънища, е два пъти по-вероятно да бъдат диагностицирани с деменция през следващите години.

Кошмарите са по-често срещани сред жените в младежка и средна възраст, а рискът от кошмари при мъжете се увеличава в по-късна възраст, сочат по-ранни проучвания.

По публикацията работи: Спаска Давранова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени