Израелците, обаче са доста по-практични. Техните вертикални градини не са от цветя, а от зеленчуци, ягоди и подправки. Стените са по-скоро вид вертикални парници, в които в непосредствена близост до супермаркети на десетина места в страната, се отглежда, събира реколтата и веднага се продава на щандовете.
Разглеждаме през стъклена преграда. В тези странни парници влиза само един работник и той е в защитно облекло и с маска, сякаш е в операционна в болница. Така растенията се препразват от зарази. В тези вертикални парници е забранено използването на каквито и да било пестициди. Продукцията е екологична. Работи се по създаване на робот, който да прибира реколтата. В самия магазин има щанд за зеленчуците и подправките, но когато и да влезем - все е празен. Реколтата, все още не е толкова много, а и свършва за по-малко от половин час. Продава се на същите цени както и останалите зеленчуци, а е откъсната преди броени минути и е много по-чиста. За парника разказва един от неговите агрономи Гелад Малек:
През последните 3 години използваме „зелените стени“ не само за красота, а и за „градско“ селско стопанство. Най-голям успех имат вертикалните контейнери около големи супермаркети. Първоначално измислихме тези своеобразни оранжерии за да спестим от транспортните разходи, но търсенето се оказа огромно. Клиентите могат да наблюдават през стъклата как се отглежда зарзавата им и да се убедят, че всичко е екологично и чисто. Да не говорим, че е съвършено прясно. В няколко направления са новите ни разработки. Все още зелените ни стени са ниски. Искаме да са два и повече контейнера един върху друг. Нашите инженери работят и върху робот за бране на продукцията, така че да не се налага да ангажираме и този единствен работник. И третото направление е за разширяване на местата, където поставяме нашите парници. От тях сеинтересуват хотели, скъпи ресторанти и дори няколко билкови аптеки, които искат да продават току-що откъснати лечебни растения“, казва Гелад Малек и допълва:
„В нашите съоръжения има много електроника - датчици проверяващи не само влажността, необходимостта от хранителни вещества, но с камера следим за търговския вид на растенията. Ако изглеждат малко жълти, може да увеличим светлината или да проверим какъв е проблема. Слънчеви панели осигуряват електроенергията. Използваме само по 5% от торовете и водата, необходими за отглеждане на същите насаждения на полето. Земята, на която е разположена плантацията, е почти 100 пъти по-малко, а пестицидите са 0 процента. Но всички данни постъпват в паметта на изкуствен интелект и той взема решенията.
Имаме много запитвания за подобни парници и от частни лица. За да се ползва такова съоръжение не се изискват познания по селско стопанство, така че и възрастни хора, живели през целия си живот в град, могат да го обслужват. Най-често за нашите контейнери питат програмисти и домакини. Въпросите им са каква селскостопанска техника трябва да имат за да обработват растенията. Отговорът е – никаква. Роботът сам ще извършва всичко.
Не е необходимо и често да се сменят растенията. От един корен получаваме по няколко реколти. А постоянната температура и регулираното осветлението в парника, го прави независим от сезоните“ разказа Гелад Малек.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.