Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна кампанията “Безопасност за децата - Безопасна пътна инфраструктура около детските и учебни заведения”

Снимка: Светослав Цветанов

От Българската браншова асоциация "Пътна безопасност"! започнаха Национална кампания насочена към “Безопасност за децата - Безопасна пътна инфраструктура около детските и учебни заведения”, която има за цел да създаде една по-безопасна среда за децата. Освен проблемът, който трябва да се посочи е необходимо и да се направят снимки ясно показващи проблемите, да се посочи града, квартала и точния адрес на учебното заведение. Регламентът изисква още и да се попълни формата и да се прикачат снимки. 

Инициативата чрез интернет платформата събира предложения и приема сигнали за не толкова добрата инфраструктура, ако има такава и ако родителите на децата и учениците са видели да липсват обезопасителни съоръжения, да няма пешеходни пътеки или да липсват пътни знаци, казват от Българска браншова асоциация "Пътна безопасност". Тяхната идея е, като се чуе мнението на гражданите, да се помогне за тяхното решаване.

Родители на деца и ученици по-скоро намират пространствата около учебните заведения като безопасни. Техните страхове по-скоро са свързани със скоростта на автомобилите, с която се преминава покрай тях и липсата на места за паркиране на автомобилите около детските градини и ясли в София. Родителите на деца казват още, че въпреки поставените пътни знаци около детските градини и училищата масово те не се спазват от младите водачи и това буди тревога.

"Засега работим само с учебните заведения като училища, детски градини и детски ясли, но в бъдеще бихме включили и детските площадки". Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" инж. Гергана Пиронкова, координатор на Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“:

"Нашата кампания е обърната към децата, защото те са бъдещето на нашата държава и съответно са най-уязвимата група. Все пак децата не винаги се оглеждат. Те са си деца и към тях вниманието трябва да е по-изострено. Също така, когато покрай техните училища и детски градини има пешеходна пътека, хубава и осветена маркировка, те ще бъдат възпитани по този начин, че това са нормални неща, които трябва да присъстват в пътната инфраструктура около училищата. Впоследствие, когато пораснат, те ще бъдат едни отговорни граждани, които ще искат тези пешеходни пътеки да не са само около училищата, а навсякъде. Това е нашата идея".

Цялото интервю с инж. Гергана Пиронкова можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна