За промяна в Закона за закрила и развитие на културата се обяви вчера заместник – министърът проф. Борислава Танева. Това се случи по време на среща с представители на независимия сектор. Според нея недостатъците в закона създават напрежение в работата на Национален фонд „Култура“ и са предпоставки за непрозрачност и бавене. С подобни упреци излязоха в края на септември и представители на частни културни организации. Те говориха за липса на прозрачност в конкурсната процедура по Програмата за възстановяване и развитие на частните културни организации през 2022 г.
Преди пандемията Национален фонд „Култура“ разполага с доста скромен бюджет. Когато тя започна средствата скочиха многократно. За 2022 година по този фонд има 38 милиона лева.
На път сме да създадем една нова професия – тази на бенефициента, заяви пред БНР Любомир Кутин, който е продуцент и изследовател на регионалната култура.
„Това по никакъв начин не може да бъде от полза за художественото творчество“.
„В момента Национален фонд „Култура“ прилича на дреха с много кръпки. За над 20 – годишното му съществуване се е получила една ситуация, при която той не може да изпълнява основното си предназначение“.
Творческите гилдии в момента са твърде аморфни и размити, отчете Кутин.
„Не може да се припознае легитимност, има роене. Няма как те да поемат отговорност за културната ситуация в страната“.
Общините заделят все по-малко средства за култура, констатира той.
„Това означава, че държавата успява да даде повече възможности за финансиране на различни проекти. Трябва обаче да има дебат и стратегия за развитието на българската култура“, убеден е Любомир Кутин.
Цялото интервю на силвия Великова с Любомир Кутин може да чуете в звуковия файл.