Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живеем ли в "Общество на страха"?

Мартин Петрушев
Снимка: Иван Русланов, БНР

"Страхът води до обществено разделение и до това, че хората непрекъснато проектират страха си върху някой друг, тъй като не се вглеждат навътре в себе си, за да осъзнаят собствените си проблеми. ... Ако човек рефлектира върху себе си и върху самоотчуждението, много по-лесно би могъл да преодолее страха си и така да допринесе за едно по-съвместно социално общество".

Това каза пред БНР Мартин Петрушев, преводач на книгата на Ханс-Йоахим Маац "Общество на страха". 

Страхът в обществото днес е наш неизменен спътник. Той е естествено явление пред непознатото, но и оръжие за масова манипулация. Неведнъж е бил умишлено разпалван, но след началото на Covid пандемията той стана всепроникващ. Оказва влияние върху начина, по който се държим един с друг; определя решенията ни; доминира живота ни. Дали обаче анормалното социално развитие е симптом на масова заблуда, за което има много признаци, или е следствие и намерение на политико-икономическо-идеологически план?

Доказано е, че разпалването на страха е най-успешният метод за постигане на политико-икономически цели с недемократични средства. Страховете стесняват перспективата и обезсилват свободното възприятие, като правят жертвите си податливи на мерките на диктатура. При властването на страха се злоупотребява политически с притесненията ни за бъдещето, за да се установи „нова нормалност“ на управлението чрез разпад на досегашната игра на демокрация. 

Ханс-Йоахим Маац ни води зад фасадата на здравната диктатура. В тази книга той прави дисекция на политическото и медийното представяне на страха, анализира какво стои в основата на действителните ни страхове и как те определят нашето поведение. И не на последно място: посочва пътя към свободния, определен от самите нас и лишен от страх живот.

Интервюто на Петър Волгин с Мартин Петрушев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна