Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МФ предлага базов бюджет: Дефицит - 6,6%, инфлация - 6,4%

Минималната работна заплата остава 710 лева

Росица Велкова
Снимка: БГНЕС

Минималната работна заплата ще се запази на ниво от 710 лева месечно при предложения от финансовото министерство базов бюджет. Това съобщи служебният министър Росица Велкова. От 1 юли е заложено увеличение на пенсиите с прилагане на т.нар. швейцарско правило:

"Пенсиите ще имат увеличение в този вариант, който сме предложили, тъй като прилагаме действащото швейцарско правило от 1 юли с 12%".

Без промени ще останат майчинските, социалните пенсии и данъчните облекчения за родители. Мярката за 25 стотинки подпомагане за литър гориво обаче ще е валидна или до изчерпването на заделения ресурс, или докато от Европейската комисия не ни постановят да я прекратим. Това може да се наложи, тъй като е валидна само за автомобили с български регистрационни номера, а това се счита за дискриминация. Намалените данъчни ставки остават във вида, в който са записани в закона в момента – до юли догодина.

Средногодишната инфлация ще бъде 6,4%, нивото на безработица - 4,6%, а растежът на икономиката - 1,6 на сто (БВП в размер на близо 174 млрд. лева).

Велкова предупреди, че от 2019-а до момента има много сериозно нарастване на социалните плащания, особено на пенсиите. По думите ѝ е време да се помисли за затягане на фискалната политика, каквато е тенденцията във всички европейски страни. Догодина в хазната ще се отвори дефицит от 6,6% на касова основа, което прави над 11,5 милиарда лева. Въпреки че в следващите години ще има минимално намаление като процентно отношение, недостигът в хазната продължава да бъде голям.

Заложено е поемане на нов дълг от 15,9 милиарда лева, с което размерът на държавния дълг би стигнал 50,3 млрд. лева, или 28,9 процента на съотношение дълг към БВП . Всяка година до 2025-а, включително, ще трябва да теглим приблизително около 16 милиарда лева нов дълг, предупреди още Росица Велкова, с което дългът ще е над 38% от БВП в края на този период.

"Моето лично мнение е, че най-сериозният риск е, че в един момент може да наберем ликвидност и да не можем да си осигурим финансиране през външния и вътрешния пазар".

Започват да нарастват лихвените разходи за обслужване на дълга, като за 2022 година са около 600 млн. лева, за 2023 г. стигат 832 млн. лева, за 2024 г. - 1,720 млрд. лева и за 2025 г. – над 2,6 млрд. лева.

Министър Велкова коментира, че все още не е изгубена напълно възможността да влезем в еврозоната от януари 2024. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна