Това обясни пред БНР Сергей Цочев, председател на УС на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" и бивш дългогодишен председател на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Той посочи в детайли как протича процесът у нас за първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй".
"Още 2019 г. на практика завърши извеждането от експлоатация на Машинна зала – залата, в която са турбините и генераторите, тя е обща за четирите блока. Една огромна зала, която в момента е празна и ние я използваме за логистични цели. Вече сме в реакторно отделение. Това включва оборудването, свързано с реактора, на трети и четвърти блок са демонтирани главните затворни механизми. На практика няма трети и четвърти блок, нито първи и втори."
Част от сваленото оборудване вече е нарязано, потвърди Цочев.
"Тази година имаме план около 1000 тона метал от контролираната зона и към момента вече сме изпълнили към 850 тона. Вече няколко години по 500-600 тона демонтираме. Единственият начин да се пуснат трети и четвърти блок е да се построят отново."
Националното хранилище се строи много интензивно, очаква се строителството да завърши в края на следващата година, уточни Сергей Цочев в предаването "Хоризонт до обед".
Сергей Цочев посочи, че доколкото е информиран, не е прекратявано транспортирането на отработено ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" към Русия.
"То може и да не се връща, но със съответните последици от това. Погребването на отработено ядрено гориво е по-сложно, отколкото погребването на отпадъците от преработката на това ядрено гориво. Ако не го изнасяме това гориво, трябва да се погребват и отпадъците, които в момента са натрупани, и ядрено гориво, което не е преработено, което усложнява задачата. Тази задача ще се усложни, ако се въведе ново ядрено гориво, каквито са плановете. Дали американско, дали френско – то не може да бъде преработено в Русия."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.