Данните на Световната здравна организация сочат, че България изостава драстично от глобалните цели за елиминиране на вирусен хепатит С до 2030 година. В тях се включва диагностициране и лекуване на пациентите, както и намаляване на смъртността с 65%. В България са диагностицирани едва 10% от всички заболели.
От 2021 година страната ни има национален план за превенция и контрол на вирусните хепатити, обясни пред БНР проф. д-р Красимир Антонов от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Той е председател на Българското дружество по гастроентерология, гастроинтестинална ендоскопия и абдоминална ехография.
„Даде се възможност на личните лекари да извършват скрининг върху цялото население, навършило 40 години с бързи тестове за хепатит В и С. Предостави им се възможност да изследват и чернодробните показатели асат и алат. Това се прави, защото драстично намаля броят на диагностицираните и на лекуваните пациенти“.
Рисковите групи – хора на метадонови програми, в диализни центрове, хемофилици и други, вече са обхванати, каза той.
Болестта е коварна, защото човек носи вируса в себе си, а няма никакви признаци, обясни проф. Антонов.„Докато не развие чернодробна цироза и не започне да пожълтява, той няма нужда да се прегледа.“
Хората от 40 до 65–годишна възраст ще бъдат изследвани през 5 години по здравна каса за наличието на хепатит. Лицата, навършили 20-25 години, вече нямат никакъв имунитет, останал от ваксинирането им срещу заболяването. След 40 – годишна възраст риска от инфекция се увеличава. Случаите на хепатит В не намаляват, а за хепатит С няма ваксина. Дори да бъде излекуван, човек пак може да бъде заразен от този вирус.
Възрастните пациенти са били изложени на риск, когато им е правено кръвопреливане в миналото, обясни професорът.
„Тогава в центровете по кръвопреливане не можеше да се открива наличието на хепатит С. Тестовете, които се използваха, също не гарантираха 100% сигурност. При хирургични интервенции също може да има източник на инфекция“.
Хепатит С се предава и при раждане от майката на детето, отбеляза той.
„Ако тя бъде диагностицирана своевременно и се лекува, детето може да се роди здраво“.
При поставяне на пиърсинг и правене на татуировки също може да настъпи инфектиране с хепатит С, който се предава чрез оцветителя, предупреди проф. Антонов.
Сред възрастните хора има много заразени, но процентът на диагностициране е малък, обясни той.
Инфекцията с хепатит С може да бъдат излекувана за 8 до 12 седмици, поясни професорът.
„При хепатит В не може да се премахне вируса, но може да се намали количеството му и състоянието на организма. Лекарствата за него се пият цял живот“.
Цялото интервю на Таня милушева с проф. д-р Красимир Антонов може да чуете в звуковия файл.