Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Росица Атанасова: Липсват поетапни мерки, които да ги стимулират за независим живот

Бежанците от Украйна 8 месеца по-късно

Кремена Кунева: Хотелите не осигуряват интеграция. Даваме едно и също на калпак

Снимка: БГНЕС

С малко по-далновидно планиране може да се избегне напрежението бежанците да бъдат местени в паника с изтичането на крайни срокове.

Това мнение изрази пред БНР адвокат Росица Атанасова от фондация "Достъп до права". Според нея липсва цялостна стратегия за подпомагането и настаняването на украинците у нас, което ги поставя в постоянна несигурност.

"Постоянното им местене не способства за интеграцията им. Дори да са установили някакви връзки с общността, това ще бъде подкопано от поредното им местене на място, където трябва да започнат отначало. Липсват каквито и да е поетапни мерки, които да стимулират тези хора да започнат независим живот."

Украинските бежанци имат право на безвизово влизане в ЕС, имат временна закрила и дори за кратък период от време е недопустимо те да бъдат настанявани в центровете към МВР, поясни адвокат Атанасова.

"Ние сме против делене на бежанците, но това са две съвсем различни системи. Разпределителният център в Елхово е към структурите на МВР – той е създаден, за да се настаняват там временно, с цел идентификация, хора, които нямат право на престой. В момента, в който човек подаде молба за закрила, той следва да бъде настанен в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците."

"Явно няма и мисъл за това, че плащането въобще не е обвързано с реалния процес на интеграция на тези хора и реалната подкрепа", смята депутатът от ДБ Кремена Кунева.

Според нея държавата не се справя с кризата с украинските бежанци.

Кунева даде примери с други страни, които още преди месеци са създали договори за интеграция, които задължават бежанците от Украйна да преминат определени курсове.

"Ние тук, към ден днешен, 8 месеца по-късно, дори не сме свалили статуса на тези хора – които от тях са истински нуждаещи се, кои са възрастни, кои са хора със заболявания, кои са майки на малки деца, които не могат да работят. Ние не знаем. На калпак даваме на всички едно и също и по този начин пречим на тяхната интеграция. Ние правим нещата на парче, в последния момент."

Хотелите не могат да осигурят интеграция, категорична е Кунева.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна