Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важно ентералните храни да се заплащат от държавата?

Д-р Красен Иванов
Снимка: личен архив

До месец здравното министерство  трябва да разполага с информация за кои заболявания е нужна специална ентерална храна и какви са видовете храни, които могат да влязат в лечението на даден пациент. Заради липса на информация колко хора у нас страдат от рязка загуба на тегло и имат нужда от специалната храна, която не се заплаща от Здравната каса, ресорното министерство ще изиска данни за заболяванията, при които се стига до това. Така ще се направи прогноза колко средства да предвиди общественият фонд.

Малнутрицията означава недохранване. Причината за нея  е в това, че организмът изразходва повече енергия, отколкото получава с храната. Налага се специално компенсиране.

медицински храни

Това е болестно състояние, обясни в предаването "Хоризонт до обед“ д-р Красен Иванов, който е гастроентеролог в болница „Токуда“.

„Най-засегнатата група са хората с онкологични заболявания. След тях са тези с респираторни. При тях лесно се изчерпват енергийните запаси. Последствията от малнутрицията са свързани с инфекциозни усложнения и се удължават болничния престой“.

Те трябва да се коригират и да се направят промени в хранителния режим, каза той.

„Има различни хранителни добавки и специализирани формули, подпомагащи оздравяването. Ентералните храни са специално разработени банки, в които има много мастни киселини, витамини, минерали и антиоксиданти. Прилагат се при тежко болни пациенти. Назначават се от лекар“.

23-годишната Елена има такъв здравословен проблем. Тя страда от детска церебрална парализа, причинила й множество увреждания. Тежи само 20 килограма. Майка й разказа в предаването „хоризонт до обед“, че това е сигнал за анорексия към мозъка. Елена има нужда от ентерална храна, но тя не се заплаща от НЗОК. Струва около 500 лева месечно. Аделина Банакиева

Аделина Банакиева също е имала нужда от тази специална храна. Днес тя е представител на общност „Мостове“, която от години работи за осигуряване на достъп до ентерални храни. Член е и на работната група, сформирана към здравното министерство и работеща по въпроса.

„Повечето хора с онкологични заболявания имат нужда от такива храни. В един момент застрашително загубих тегло. При мен те помогнаха. За съжаление не са достъпни“

Има и деца с хронични заболявания, които се нуждаят от ентерални храни, напомни Банакиева.

„Те имат право да ги получават само до навършване на 18 -годишна възраст“.

МЗ и НЗОК държат да бъдат изброени всички състояния, при които хората се нуждаят от ентерални храни. От организация „Мостове“ пък настояват малнутрицията да бъде поставяна и като самостоятелна диагноза.

„Никой в света няма компетентността да изброи всички диагнози, които биха могли да доведат до това болестно състояния. Целта ни е да няма системна просия за храна“.

Срокът за произнасяне на експертните съвети е един месец. При добро желание до 4-5 месеца процедурата може да бъде финализирана, смята Аделина Банакиева.

Цялото интервю на Валерия Николова и Елена Бейкова с Аделина Банакиева може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна