"Червено цунами в САЩ не се състоя, имаше кротка червена вълничка. Екзитполовете даваха предимство на републиканците. Предизборният щаб на републиканците се провали, защото не отчетоха политизирането на американското общество. Демократите си бяха направили отлично сметките. Бяха направени редица точни крачки - например, бяха отлично смазали механизма с гласуването по пощата, машините, интернет, гласуването на хора, които са нелегално на територията на Щатите. Демократите завладяха и младежта на САЩ".
Това каза пред БНР анализаторът Боян Чуков. И допълни, че разцеплението в американското общество се задълбочава, а съмненията за бъдещето на американската демокрация започват да се изострят все повече:
"Джо Байдън си позволи да обвини своите противници, като ги нарече полуфашисти, неамериканци. Цялата предизборна агитация беше за това - или гласувате за нас и сте демократи, или не гласувате за нас и не сте демократи. В САЩ схемата на преминаване на властта от републиканци към демократи и обратното никога не е била поставяна под съмнение и всички са били демократи - и едните, и другите".
В предаването "Политически НЕкоректно" той коментира и Доналд Тръмп:
"Постоянно обясняваше за сенилния старец Джо Байдън. Но по възраст двамата не се различават много. Всичко се върна като бумеранг върху Тръмп. На тези избори изгря звездата на Рон ДеСантис, 44-годишен губернатор на Флорида, симпатичен, с визия. Големият проблем на САЩ е, че в щатите, където местните парламенти са контролирани от републиканците, започват максимално да работят срещу федералните власти - тоест, вътре в нацията се създава друга нация. Това е разцепление на американското общество".
Според него резултатите от вота в САЩ няма да създадат резки промени в България:
"Продължаваме промяната" е нещо като умалено копие на Демократическата партия на САЩ. Това е една от причините реториката на тези млади хора да е в полето на БСП, иззеха лявото говорене. Това е калъп, който се налага в много други страни. Основният финансов мотор на Демократическата партия, който дава най-много пари, е Джордж Сорос. И мрежите на Сорос във всяка една от тези страни правят един и същи модел".
По думите на анализатора големият печеливш от ставащото в Европа, в Украйна и от изборите в САЩ е американският военно-промишлен комплекс:
"Отново му се сложи етикет "арсенал на световната демокрация". Той работи на пълни обороти. Бюджетът за отбрана на САЩ стана 800 млрд. долара, което е колосална сума. 60% от военните нужди на европейците се задоволяват от американския военен комплекс".
Случилото се в Херсон ще има огромни имиджови щети по отношение на Руската федерация, прогнозира Чуков:
"В очите на държавите, които доскоро се въздържаха от заемане на страна, но гледаха дружелюбно към Русия, позицията ще се промени. Проблемът в Руската федерация е огромен. Има чудовищно разминаване между настроенията на обикновения руснак и на политическото ръководство на страната... Около Владимир Путин има достатъчно мощни сили, които работят срещу интересите на руската федерация".
Боян Чуков посочи, че и европейци, и американци "натискат Володимир Зеленски да бъде по-сговорчив".
"Имаше много информации и признаци за преговорния процес между САЩ и Руската федерация. След изтеглянето на руснаците от Херсон министерството на финансите на САЩ разреши транзакция за руските дипломатически и консулски служби; САЩ заявиха, че чакат сигнали за готовност на Москва да преговаря с Киев; продължени са до 15 май 2023 година сделки, свързани с енергетиката, на големите руски банки и Централната руска банка. Самото оттегляне руските войски от Херсон мина безпроблемно, украинците не обстрелваха колоните... САЩ са изключително внимателни спрямо политиката си към Кремъл".
Интервюто с Боян Чуков можете да чуете в звуковия файл.