Майката следи със съпричастност и тревога случая с изчезналия Александър от Перник. Намира за много добра идеята за електронни проследяващи устройства за децата с аутизъм.
"Защото който не познава и не отглежда такова дете, той не знае всъщност колко е трудно и как нещата стават за секунди. Повечето аутисти са хиперактивни. Както си подскача до теб, следващия миг е някъде в тълпата и става много опасно, защото не може да се върне, не може да разбере какво става. В момента, в който се стресира и не вижда близките си, реакциите му стават още по-непредвидими. Никой не знае от страх какво ще направи, къде ще се скрие."
Повод за срещата с Виолина Дамянова е още един ненаучен урок за различните деца. Първата в града площадка, на която могат да играят заедно всички малчугани, без значение дали имат двигателни дефицити, вече е повредена и неизползваема.
Площадката е изградена с усилията на група врачански майки на деца с увреждания и с помощта на общината преди три години. Събраната сума от кампанията на майките е била около 16 000 лева.
На нея има две съоръжения - люлка-везна, от едната страна на която има рампа за инвалидна количка, и въртележка, пригодена както за здрави деца, така и за такива с увреждания.
Въртележката сега не може да се използва, а люлката вече е без заграждения на гнездото за инвалидна количка. Повредите са се случили въпреки монтираното видеонаблюдение.
Виолина Дамянова е на мнение, че родителите не обясняват достатъчно на децата си да какво служат тези съоръжения, както и че трябва да се пази изграденото.
"Децата са чисти – на тях просто трябва да им се обясни кое, защо и как. Няма различни деца. Всички са едни и същи и трябва да са там."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.