Днес отбелязваме Международния ден на студентите. Датата е избрана през 1941 година от Международния студентски съвет в Лондон, където се е състояло първото честване в знак на почит към смъртта на чешкия студент Ян Оплетал и други девет негови колеги, загинали на 17 ноември 1939 година. На тази дата хитлеристки части в окупираната Чехословакия атакуват протестиращи студенти от Карловия университет в Прага. Освен загиналите, други 1200 са изпратени в концентрационни лагери.
На същата дата студенти от Политехниката в Атина започват протест срещу военната хунта през 1973 година. Той е смазан, а армията влиза с танкове в университета.
През 1989 година отбелязването на този ден в Прага дава началото на Нежната революция. По тази причина той се чества в Чехия и Словакия и като Ден на свободата и демокрацията.
Даниел Парушев от Национално представителство на студентските съвети отбеляза пред БНР, че днес има български студенти, които са в Прага на конференция на Европейския студентски съюз.
По време на пандемията се научихме на много неща, но колегите са изключително щастливи, че се върнаха в присъствена среда и коридорите на висшите училища са пълни, обясни още той в предаването „Хоризонт до обед“.
„На дневен ред обаче отново идват проблемите със студентските общежития“.
Образованието в България е добро, смята Даниел Парушев .
„Излезе статистика на МОН, че 99% от завършващите университет хора в България успяват да си намерят работа. По данни на НОИ, повечето от студентите в големите университети успяват да започнат да работят по специалността си“.
Данните на ЕК сочат, че хората през следващите 10 години ще сменят работата си по 3-4 пъти, напомни Парушев.
"Могат да сменят дори сферата. Някои процеси ще изчезнат. Трябва да умеем да се адаптираме"
Той е убеден, че е необходима добра подготовка още в училище.
Емилиян Митков също беше гост на предавенто "Хоризонт до обед". Той учи „Компютърни науки“ по време на гимназиалното си образование, продължава да учи тази специалност и една година в СУ. После прави рязък завой и започва да следва „Драматургия“ в НАТФИЗ. Разбира обаче, че изкуството му дава най-много.
Ивана Стоилкова също е студент по "Драматургия". Тя осъзнава, че хората на изкуството в България не получават голямо заплащане.
"Ние обаче имаме нужда да се чувстваме щастливи. Има нещо вътре в нас. Правим го за себе си и за българското изкуство. То има нужда от промяна".
Емилиян Митков призна, че Академията му е дала много.
"Ние преминаваме през всички дейности на драматургията. Самото образование ни показа в какви аспекти може да се развиваме. Хубавото на това да учиш изкуство е, че никога не си сам. Ние искаме заедно да правим изкуство с нашите колеги".
Цялото интервю на Спас Крайнин с Емилиян Митков, Ивана Стоилкова и Даниел Парушев може да чуете в звуковия файл.