Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министър Стоянов: Подготвя се операция за преместване на въоръжение във и извън страната

Посланикът на Украйна в България Виталий Москаленко изброи от каква помощ се нуждае страната му

Димитър Стоянов - служебен министър на отбраната
Снимка: БГНЕС

В ход е подготовката за логистична операция за преместване на въоръжение във и извън страната, каза служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.

В края на тази седмица Министерството на отбраната трябва да е готово с анализа за това каква помощ може да предоставим на Украйна с решението на парламента за военна помощ за Украйна.

"Още вчера ви казах, че в края на седмицата ще имаме готов анализ. След като бъде подготвен този анализ, ще подготвим съответно и предложение за решение към Министерски съвет с последващо внасяне в Народното събрание, като първо ще спазим срока, който ни е зададен с решението.

Необходима ни е още малко техническа работа в процеса и подготовката на логистична операция, която не е никак лесна – изключително сложна е, защото това е въоръжение, което трябва да бъде транспортирано от една точка до друга, както на територията на страната, така и извън територията на страната.

Но преди да коментирам каквото и да е, би следвало на Народното събрание да вземе решение по отношение на нашето предложение. Чак след това мога да коментирам какво точно е".

Посланикът на Украйна в България Виталий Москаленко

Посланикът на Украйна в България Виталий Москаленко каза, че последният случай с падналата в Полша ракета руско производство не променя исканията за военна помощ. Настояванията за предоставяне на военна помощ бяха материализирани в списък, с който България разполага далеч преди решението на парламента от началото на този месец, което задължи Министерството на отбраната да направи анализ какво реално можем да дадем.

"Това са средства за противовъздушна отбрана, бронирана и артилерийска техника, муниции и снаряди", посочи посланик Москаленко.

В момента и посланикът на Украйна не знае какви въоръжения и техника е готова да предостави България. Военното ведомство досега твърди, че на Украйна може да се предоставят само боеприпаси, защото има повече боеприпаси, отколкото е необходимо за мирно време. Че не може да се лиши от зенитно-ракетните си комплекси. А изпращането на с МиГ-29 и СУ -25 за Украйна в замяна на заместващи машини е доста неясен въпрос. Още през юни Нидерландия е отговорила, че не може да даде втора ръка Ф-16, ако България даде на Украйна наличните си изтребители. И то в момент, в който България така или иначе няма решение за бъдещето на изтребителната авиация, след като през 2023-та приземи и наличните машини, а времето за пристигането на платените нови Ф-16 се отложи до след 2025 година. Затова и веднага щом депутатите с огромното мнозинство на ГЕРБ, „Продължаваме промяната", „Демократична България", ДПС и „Български възход" одобриха военната помощ за Украйна, служебният министър на отбраната Димитър Стоянов обеща „крайно консервативен“ подход към съставянето на анализа. Основно заради това, че Конституцията задължава армията ни да поддържа способности за защита и на държавата.

Репортаж на Добромир Видев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна