Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гърция може да си върне мраморните статуи от Партенона

Гърция има претенции към колекция статуи от Партенона, притежание на Британския музей. Снимка: 19 февруари 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският музей и гръцкият премиер са в "напреднал стадий" на "тайни преговори" за "евентуалното връщане" на мраморните статуи от Партенона, съобщиха гръцки медии, цитирани от Франс прес.

Древните скулптури, известни още като мраморите на Елгин, са взети от Партенона на Акропола в Атина в началото на XIX в. от британския дипломат лорд Елгин и оттогава са притежание на Британския музей.

Задкулисните разговори между председателя на Британския музей Джордж Озбърн и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис "се водят в Лондон от ноември 2021 г.", съобщава гръцкият вестник "Та Неа".

В публикацията се твърди, че последните разговори по темата са се състояли в хотел тази седмица, докато Мицотакис бил в британската столица, за да популяризира гръцките бизнес интереси. 

"Деликатните" преговори между Озбърн, бивш британски министър на финансите, и гръцкия лидер са в "напреднал стадий", но гръцки официални лица предупредиха, че те все още могат да "попаднат в задънена улица в последния възможен момент", пише гръцкият вестник.

В понеделник гръцката телеграфна агенция цитира думи на премиера Мицотакис, че е "възможно е да бъде намерено взаимноизгодно решение и скулптурите на Партенона да бъдат събрани отново и в същото време опасенията на Британския музей да бъдат взети под внимание.

Днес Британският музей излезе с изявление, в което се казва, че иска "ново партньорство с Гърция за Партенона" и е готов да разговаря с Атина за това.

Кабинетът на гръцкия министър-председател засега не е коментирал казуса.

Партенонът е построен на Акропола през V в. преди Христа в чест на Атина, богинята-покровителка на Атина.

В началото на XIX в. по нареждане на британския посланик в Османската империя лорд Елгин работници свалят цели фризове от паметника.

Елгин продава мраморите на британското правителство, което през 1817 г. ги предава на Британския музей, където те остават един от най-ценните експонати.

Атина и до днес твърди, че скулптурите са били откраднати. А редица гръцки правителства не успяват да постигнат значителен напредък в спора с Лондон. В края на миналия век, един от най-големите активисти за връщането на мраморните статуи от Партенона беше известната гръцка артистка и тогавашен министър на културата Мелина Меркури.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени