Единици са чуждестранните журналисти, които предават от Иран. Един от тях е Калоян Константинов, който е редактор на „КлинКлин“ и водещ на независимото онлайн журналистическо предаване „По острието“.
Той не вярва, че е истина твърдението на властите там, че закриват моралната полиция.
„Могат да го направят проформа, но да открият звено в друга силова структура. Някой ден ще има положителна промяна, но това вероятно ще е при следващите избори за президент или за аятолах“.
Не е изключено и по-рано режимът да помисли за разхлабване на обръча, в който държи гражданите си, но това е малко вероятно., посочи журналистът.
„Никой не знае какво има в главата на властимащите. Момчето, което екзекутираха, беше обвинено в атака срещу Господ. Нима е престъпление да искаш свобода и равни права. Те преследват организатори на протести и хора, които крият протестиращи, за да ги смажат“.
Голяма част от иранците не са силно религиозни, но дори и тези, които са, казват, че случващото не е според нормите на исляма, обясни Калоян Константинов.
„Управляващите в Иран са класически диктатори на авторитарна структура“.
Протестите се водят предимно от млади хора – под 30-годишини, посочи още той.
Константинов откри и сериозни прилики между нашия и иранския народ.
„Иранците са една изключително образована и културна нация, но са апатични към случващото се в държавата им. Несигурността убива хората. На последните избори там имаше рекордно ниска избирателна активност. Майтапят се с живата, който водят и не правят нищо. Искат да напуснат страната“.
Санкциите, наложени на режима в Иран, също дават отражение върху живота там, отбеляза журналистът.
„Иран е петролна и газова държава, с много природни изкопаеми. Там голяма част от стоките са субсидирани. Около 60 литра бензин на месец струва 3 долара. Храните са им евтини. Токът и водата също на поносими цени. Всички стоки, които присъстват на пазара в Европа и Америка, са налични и там. Хората не живеят в кирпичени къщурки. Една огромна част от тях живеят доста по-заможно, отколкото в България. Ако имаш пари, можеш да си позволиш всичко“.
Подобни всеобхватни санкции не водят до смяна на режима, но и до нищо хубаво за народа, смята той.
„Има много примери- Иран, Ирак, Северна Корея, Русия, Венецуела. Тези санкции служат, за да бъдат доволни западните държави, че правят нещо и че ограничават регионалното влияние на тези, върху които са наложени. Ако санкциите в Иран се премахнат, те имат пълния потенциал да станат световна сила. Населението им е 80 милиона – интелигентни и образовани, имат и природни залежи. Като нищо ще изместят САЩ и други играчи в региона“.
Калоян Константинов направи паралел с България и относно изтичането на мозъци в Иран.
„От Ислямската революция досега страната е напусната от 3 милиона иранци. Толкова са напусналите и България. Там обаче напускат основно високо образованите. Това удря тежко икономиката й. Ако Западът иска да навреди сериозно на Иран, трябва да премахне абсолютно всички санкции и да направи възможно най- лесно получаването на визи за иранците. Когато напуснат няколко милиона от най-образованите, държавата ще се сети, че трябва нещо да промени. В противен случай ще се срине“
65% от висшистите в Иран са жени и работят в различни професионални сфери, обясни той.
„Те са еманципирани, но имат различна среда и начин на живот“.
Страхът в Иран вече е надделял, смята журналистът.
„Там не протестират милиони хора. Полицията се активизира, ако види групичка от повече от 5-6 човека ,за да ги разпръсне и смаже. Повечето хора подкрепят протестите, но не се включват“.
Цялото интервю на Весела Владкова с Калоян Константинов може ад чуете в звуковия файл.