Дигитализация на здравната системата не заменя лекаря, медицинската сестра, който и да е представител на медицинската професия, неговите знания и умения.
"Когато говорим за идентификация на пациента, предлагаме да има здравна карта, която да бъде ключът или нещото, което удостоверява даден пациент и се чекира навсякъде където той се движи в здравната система“, посочва в "Нашият ден“ доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
Той допълва, че парите, изхарчени по проекти, са много повече отколкото себестойността, за да се направят 6-7 млн. карти и да бъдат дадени на хората.
"Дигитализацията трябва да подпомогне и улесни процеса на работа в няколко посоки. Събиране и обработвате на информацията, защото когато имаш базата данни, тя дава възможност за анализи“, казва доц. д-р Киров.
Според него в България има създадени механизми за профилактика на много социално значими заболявания, Но голяма част от хората не ползват тази възможност. Второ, част от пациентите не правят изследванията, които се назначават. И най-важното е, че никой не обобщава тази информация.
Необходимо е да има предшестващ контрол и електронната система да пази всеки един изпълнител на медицинска помощ от неволни или умишлени грешки.
В медицината най-важни са хората, те се подготвят бавно и трябва да работят максимално при добри условия, за да дадат всичко от себе си.
"Основният проблем през изтеклата година е хаосът в цялата страна. Бягането от отговорност на всяко едно ниво, като изключвам съсловието и съсловните организации. Нежеланието да се направи каквото и да е – незнайно по какви причини. И всичко това се отразява негативно върху процесите на работа“, твърди доц. Киров.
Системата на здравеопазването и медицината да бъде "свещена земя“. Там да не играят никакви политически дивиденти и да влагаме разум.