"Помагат противоепидемичните мерки, а сега има и подем на вирусите, причиняващи остри респираторни заболявания, не само на свински грип.
Това е нормално за сезона, но този път започна по-рано и с повече болни.
Водещо място с пъти по-често заразяване сред хората обаче има респираторният синцитиален вирус, който е опасен за новородените и за много възрастните хора.
Имаме два антивирусни препарата за този вирус, но противогрипните ваксини не ни предпазват от него", поясни още проф. Христова.
Тя съобщи още, че на второ място по честота е риновирусът, също отново при деца. В момента има още аденовируси, паравируси и други.
"Сега е и моментът да се ваксиниране, не не късно, защото вълната ще е януари до март. Имаме още две седимици да се ваксинираме. Ваксини срещу грип да се произвежват през цялата година е едно добро предложение. Водят се преговори за закупуване на още противогрипни ваксини, те са търсени в цял свят в момента. Вярно, че всяка година те не достигат, особено тези безплатните при общопрактикуващите лекари за възрастните хора", допълни проф. Ива Христова за БНР.
Дали има връзка между Covid-19 и грипа сега, проф. Христова поясни, че коронавируса го има, макар и в по-малка степен. Самите вируси отварят вратите за нови вируси, но това пак е естествено и не трябва да ни плаши.
Във връзка с бактериалната инфекция, причинена от бактериите стрептококи във Великобритания, проф. Христова изтъкна, че това води до повишаване на случаите на скарлатина.
За други западноевропейски страни, както и за България, няма данни за тази инфекция да се е разпространила засега.
Това е бактериална инфекция, която се лекува успешно и много добре с антибиотици.
У нас обаче също има подем на случаите на скарлатина, поясни още проф. Христова. Но специфично антивирусно лечение има за тези бактериални инфекции, което е най-същественото за хората, изтъкна директорът на Националния център по заразни и паразитни болести в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт".