Опасността от глобална рецесия през следващата или по-следващата година е много висока. Прогнозата е на финансиста доц. Виктор Йоцов, който преподава в Университета за национално и световно стопанство.
В опит да овладеят инфлацията централните банки все по-често ще прибягват до увеличаване на лихвите, макар и с по-умерени стъпки - 25 или 50 базисни пункта.
В интервюто за предаването "Събота 150" доц. Йоцов определя като очаквано покачването тази седмица с 50 базисни пункта, обявено първо от Федералния резерв в Съединените щати, а след това от Bank of England и от Европейската централна банка:
"Стъпките, които се предприемат обикновено са малки. Опасенията са да не се прекали с повишението и да не са наруши нормалното функциониране на финансовите пазари. Това е политика от десетилетия. Свиване на портфейлите е резултат от тези стъпки. Инфлация се бори с рецесия, това е факт". Според него дълговата криза през следващата година е неизбежна.Прогнозите на ЕЦБ за инфлация около 6% в еврозоната са нереалистични за доц. Виктор Йоцов, но той приема подхода, защото при обявяване на такива прогнози се цели излъчване на сигнал за успокояване на пазарите и се декларира готовност за намеса, ако ситуацията излезе извън контрол.
"Потенциалът в глобален план за по-висока инфлация го знаем от времето на глобалната финансова криза. От тогава паричното предлагане толкова се увеличи, че излезе от познатите рамки. Дълги години тази потенциална заплаха не се реализираше заради свитото производство и потиснатото търсене, но сега имаме нов елемент - войната в Украйна и напрежението, което носи тя. Надеждите са да не се отпушат всички канали, по които инфлацията може да нарасне, а те са много. Има натрупана ликвидност в системата и този проблем не е решен. Има огромен дълг в системата и опасенията са, че това нещо може да се излее на пазара с непредвидими последици".
Финансистът очаква спукване на ипотечния балон.
Интервю на Марта Младенова с доц. Виктор Йоцов можете да чуете в звуковия файл.