Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Антоний Тодоров: Има страх в партиите от нови избори

"Ако нещата продължават по този начин, на следващите избори може да отидат да гласуват по-малко от 2 млн. избиратели, което би било катастрофа"

"Да се състави правителство, което да работи дори в един ограничен период от време, в това НС, е изключително трудна задача и е свързана с голямо въображение на политическите партии. Това е което според мен донякъде им липсва". Това заяви пред БНР политологът проф. Антоний Тодоров.

"Всичките са в рамките на едно разбиране и говорене, за което вече чухме и което познаваме. Въпросът беше как може да се излезе от това. Не че не е изобщо възможно съставянето на правителство - има най-различни формули, които се дискутираха. В тази ситуация не мога да си представя правителство, в което едно малко мнозинство да се наложи върху останалите. Това само ще задълбочи разделението. Едно правителство, ако въобще е възможно, може да бъде само краткосрочно и за момента подкрепяно от почти всички партии в парламента", коментира той в интервю за предаването "Неделя 150".

Според него има известен страх в партиите от евентуални нови избори. Само "Възраждане" показаха оптимизъм, добави политологът. 

"Страхувам се, че ако нещата продължават по този начин, на следващите избори може да отидат да гласуват по-малко от 2 млн. избиратели, което би било катастрофа", изказа мнение проф. Тодоров. 

Според него нито една партия няма да "излезе суха от водата". Всички трябва да си поемат своята отговорност, категоричен бе той. 

"Очаква се третият мандат да попадне в политическа партия, която да изглежда изключително диалогична, която да предложи някакъв кабинет, еднакво отдалечен от всички, по скоро експертен, без видими политически лица и същевременно да се ползва с подкрепата на политическите партии", коментира политологът.

Той припомни, че Народното събрание е започнало работата си с Изборния кодекс. Според него това показва, че този парламент мисли много повече за следващите избори, отколкото за това да направи дори кратковременно правителство, което да управлява страната в този труден период от време. 

Има 3-4 основни задачи, които да влязат в законодателната програма на парламента и оттам в програмата на едно бъдещо правителство, смята проф. Тодоров и ги посочи:

"Като кажем корупция, веднага трябва да добавим и социални неравенства. В целия свят най-корумпираните държави са най-неравните държави. Тези две неща трябва да бъдат приоритети. Около тях може да се създаде някакъв консенсус на партиите, ако те се съгласят другите въпроси да ги оставят настрана". 

Според политолога отношенията между президента и отделни политически лидери или партии не би трябвало да влияят върху решението му за връчване на мандат. По думите му обаче президентът ще избегне да връчи мандата на партия, за която много други партии са казали, че в никакъв случай няма да подкрепят. 

"Оказва се, че т.нар. системните партии, може би с изключение на "Демократична България", са по някакъв начин стигматизирани от другите, т.е. ще имат много по-големи затруднения да убедят другите да участват във формула за общо управление". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна