Американският главен прокурор Мерик Гарланд назначи специален разследващ на обстоятелствата около намерените документи с класифицирана информация при президента Джо Байдън. Байдън потвърди информациите, че "малък брой" засекретени документи от времето, когато е бил вицепрезидент на Барак Обама, са били открити на две места – в офис във Вашингтон, както и в дома му в щата Делауеър. По информации на американски медии във ваканционното му жилище, което също се намира в щата Делауеър, не са открити такива документи. Байдън каза още, че оказва пълно съдействие на Министерството на правосъдието, които разследват.
Засекретените документи е трябвало да бъдат изпратени на националните архиви след края на мандата на Байдън като вицепрезидент на Обама, но това не е станало.
Първата група от засекретени документи са били намерени през ноември, но новината се появи тази седмица в репортаж на телевизия Си Би Ес. Адвокатите на президента казват, че са открили малък брой документи в изследователски център във Вашингтон, където Байдън работи след като свърши мандата му като вицепрезидент на Обама. Документите са били предадени на следващия ден на администрацията, която отговаря за федерални архиви. Днес от Белия дом казаха, че "малък брой" засекретени документи са били намерени и в дома на Байдън в Уилмингтън, щата Делауеър.
Министерството на правосъдието започна разследване с назначаването на специален разследващ. За тази роля бе избран Робърт Хър - бивш прокурор, който е служил на висок пост в Министерството на правосъдието по време на мандата на бившия президент Доналд Тръмп.
От Белия дом подчертават, че Байдън напълно съдейства на органите, които се опитват да разберат как документите са попаднали в изследователския център във Вашингтон и в дома му в Делауеър.
Републиканци настояват за повече информация и обвиняват органите, както и медиите в двойни стандарти, като визират действия миналата година при претърсването на резиденцията на бившия президент Доналд Тръмп във Флорида, когато ФБР иззе над 300 засекретени документа. Тръмп тогава се разследва дали не се е опитвал да възпрепятства органите при събирането на документи с тайни, които е трябвало да предаде.
Засега се знае, че при Байдън първата група намерени тайни документи е предадена доброволно. Няма информация дали това е било така и с намерените документи в дома му.
Разгорещени дебати за това как хора на власт боравят с тайна информация има по-често от 2016 година насам, когато личният имейл сървър на Хилъри Клинтън стана ключова тема за опонента ѝ в надпреварата за Белия Дом Доналд Тръмп.