Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанаска Дишева: Монополът на прокуратурата върху образуването на досъдебно производство се фетишизира

"Няма пречка да се предвиди възможност да се обжалва отказът от образуване на досъдебно производство"

Атанаска Дишeва

"Монополът на прокуратурата върху образуването на досъдебно производство се фетишизира. Съдебният контрол, който се предвижда в законопроекта, не би отнел от прокуратурата правото ѝ да образува досъдебно производство. ... От години актовете за спиране и за прекратяване на досъдебни производства подлежат на съдебен контрол, но за това не е правено обсъждане дали противоречи на Конституцията. По същия начин няма пречка да се предвиди и възможност да се обжалва отказът от образуване на досъдебно производство".      

Това заяви пред БНР Атанаска Дишева, член на съдийската колегия във Висшия съдебен съвет, който има отрицателно становище по обсъжданите от правната комисия в парламента промени в Наказателно-процесуален кодекс (НПК). Тя не е присъствала на дебатите в комисията в Народното събрание:

"Аз бях в малцинството от членовете на Пленума на ВСС, които гласувахме против становището на мнозинството. Това беше и основната причина да не присъствам на заседанието на правната комисия, защото знам как протичат подобни дебати. В случая и присъствието, и аргументацията бяха по-засилени дори и от моите очаквания". 

Според Дишева все по-малко вероятно изглежда законопроектът да стане закон.

В предаването "Нещо повече" Атанаска Дишева коментира хипотезата, ако няма желаещи съдии, които временно да станат прокурори, за да разследват главния прокурор, дали механизмът ще е ефективен

"На този етап никой не може да отговори на този въпрос. Не мога да повярвам, че сред съдиите, които потенциално могат да бъдат включени във въпросния списък, няма да се намерят такива, които да поемат тази отговорност. Подобно принизяване на моралните качества и на отговорността на съдиите в страната е много неподходящо да бъде правено, особено от членове на ВСС, които по презумпция са призвани да бранят независимостта и авторитета на съдебната власт. По презумпция се приема, в такова изказване, че няма да има достатъчно смели и професионално подготвени съдии, които биха се съгласили да приемат тази функция, при това за определен период от време. В проекта има правила, които дават възможности и за отвод, самоотвод и т.н. ... Все пак става въпрос за няколко стотин съдии от ВКС и ВАС. Да се твърди, че не биха приели една такава функция, ми се струва необосновано".

Тя обясни, че в проекта за промени в НПК е предвидено да се въведе двойно квалифицирано мнозинство за избор и освобождаване на т.нар. трима големи:

"Това са едни отколешни препоръки, които получаваме от Венецианската комисия. По този начин се намалява влиянието на жаргонно наричаната политическа квота, т.е. на квотата, която се избира от парламента и в съдийската и в прокурорската колегия на ВСС". 

Интервюто на Силвия Великова и Людмила Железова с Атанаска Дишева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени