Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо БАБХ отказва да проверява нелегалните развъдници и продавачи на кучета?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бизнесът с нелегално развъдени и незаконно търгувани кучета у нас процъфтява. Това твърдят от неправителствената организация „Право на живот по закон“ . Активистите се опитват да попречат на този бизнес , подавайки сигнали до институцията, която по закон има ангажимент да следи това- Агенцията по безопасност на храните . Оказва се ,че тя не може или не иска да прави проверка

До началото на декември неправителствената организация и БАБХ си сътрудничат без проблем. Това се променя с идването на нов директор на Агенцията д-р Иван Шиков, разказва Людмила Ковачева.

„В OLX има между 600 и 800 обяви за продажба на незаконно развъждани кучета. Цената е между 200 и 1000 лева. Не се плащат данъци. Подаваме редовно сигнали и инспекторите ги проверяват. В рамките на половин година са проверени 30 до 50 такива незаконно развъждащи.

Прилагам снимка с цената и телефонния номер. Те могат да поискат от МВР да им предостави адреса според посочения телефон. На 13 декември получаваме писмо от изпълнителния директор на БАБХ, че такива проверки не могат да бъдат извършени, защото е предоставен само телефон“.

Изпълнителният директор просто е свел един текст до своите подчинени, за да спрат те да си вършат работата. Има писма за извършени десетки проверки преди това, посочи Ковачева.

Тогава от организацията изпращат писмо до министъра на земеделието.

Иван Шиков обясни, че се прилагат единствено снимки на обяви в социалните мрежи, съдържащи две имена и телефонен номер. 

"Тази информация е непълна и често  е подвеждаща. Лицата отричат, че извършват търговска дейност или казват, че не се намират на посочения адрес".

Служителите на БАБХ се представят, когато се обаждат по телефона, за да проверят сигналите, обясни той.

"Когато отидем на конкретния адрес и човекът реши, че няма да ни допусне, след това се налага да търсим съдействие от органите на МВР. Изисква се разпореждане от Прокуратурата или от съда. От опита, който сме натрупали, изискваме да се предоставя малко повече информация. Когато ние не можем да свършим работата си като компетентен орган, търсим съдействие от силовите ведомства. Те самите заявяват, че са с вързани ръце. Не веднъж наши колеги са изпращали до Прокуратурата уведомления с молба за съдействие. Не сме силова институция. Длъжни сме да изпълняваме разпоредбите на законодателството".

Нужна е промяна в закона, смята Шиков.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна