Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветан Цветков: Не приемам освобождаването от Сметната палата като знак за проблем с финансирането на партиите

"Сметната палата е прилагала строго своите правомощия по контрол на финансирането на политическите партии"

Цветан Цветков
Снимка: Иван Русланов, БНР

Категорично не приемам смяната ми като знак, че има проблем с финансирането на политическите партии. Това заяви пред БНР бившият ръководител на Сметната палата. Миналият петък той беше изненадващо освободен от поста си. Това се случи с проект на решение, включен извънредно в заседанието. Формалният мотив се оказа изтекъл през март 2022 година мандат за ръководител на Сметната палата.

Не се приемам като жертва. Но начинът, по който стана моето освобождаване, не беше правилен“.

Сметната палата е прилагала строго своите правомощия относно контрола по финансирането на политическите партии, посочи той в предаването „12+3“.

„Съгласно Закона за финансирането им и според изискванията на Изборния кодекс. Контролът върху финансирането на политическите партии зависи от модела, който е определен за това. Ако се случва преимуществено чрез субсидии от държавния бюджет, тогава контролният орган е Сметната палата. Но ако преимуществено приходите са от дарения, тогава контролът трябва да е от Националната агенция по приходите. Цялата информация я има в НАП. В България се прилага смесен модел. Сметната палата е изключителна затруднена при проверката на даренията“.

Сметната палата публикува получените дарения в регистър, обясни бившият й ръководител.

„Второто изискване е при одита на декларираните приходи и разходи от партиите, участвали в предизборна кампания, да проверим документите и най-вече декларациите на лицата, извършили тези дарения. След това се изисква справка от НАП, за да направим проверка за съответствие между размера на полученото дарение и размера на доходите на лицето. Прави се за всеки, който прави дарение над минималната работна заплата“.

Сметната палата обаче разполага само с източник за декларирани доходи, а лицето може да разполага и с други източници.

„На съпруг/а , наследство и т.н. Законът не изисква от нас да правим този анализ. Сметната палата е одитна институция. Ние не сме разследващ орган. Има специализирани органи, които могат да разследват нередности“.

Проверките на партиите се извършват от Дирекция „Специфични одити“. Там работят 30 служители, разделени на два отдела.

„Сметната палата е изразявала становища по отношение на разходите на партиите и е посочвала, че в закона липсва детайлизиране на разходите, които може да направи една партия. Те имат много широк диапазон, а трябва да са ясно определени“.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Цветан Цветков може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна