"Мотивът е очевиден – войната е най-големият срив в съвременния свят. Визията на писателите и интелектуалците за нравствените предизвикателства на тази война е много важна. Те не трябва да мълчат", поясни авторът пред БНР.
Гледната точка на писателите, на интелектуалците е ясен коректив, убеден е Сугарев. "Войната ни поставя въпроса как се стигна до всичко това, до тази касапница, след като имаме опит от Първата и Втората световна война..."
Най-значими за България са не толкова процесите, свързани с икономическите проблеми, които възникват покрай войната, смята той. "Най-рисково е раздвоението в българското общество, двоуменето дали трябва да бъдем в защита на Украйна, или може да следваме някакъв друг път..."
Подкастът ще огласи позицията на различни съвременни интелектуалци. Първият епизод е с писателката Теодора Димова. Сугарев планира по един епизод месечно, като всеки от тях ще бъде с продължителност около час.
Има много тясна връзка между задълбочаващата се политическа криза в България и войната в Украйна, "както и с появилите се русофилски тенденции в българската политика, които търсят възможност (въпреки това драстично престъпление) да останат на повърхността и да послужат за преориентиране на България към друга геополитическа посока", коментира още Едвин Сугарев в предаването "Хоризонт до обед".
Нестабилността подяжда доверието в самата политическа система. Хората вдигат ръце и просто се отказват да гласуват, отчита той относно актуалната политическа ситуация.
Сугарев прогнозира, че има доста голяма вероятност патовата ситуация от досегашните 4 избора да се повтори. По думите му "политическите сили по-скоро са се ориентирали към местните избори" и "може би ще използват и този път възможността, под формата на неуспешен парламент, да продължат своята предизборна кампания за следващите избори".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.