На изложението ще бъде показано пчеларско оборудване. Програмата предвижда и откриване на академия по пчеларство.
"Един от най-големите проблеми е смъртността. И сега има пчелари, които се оплакват от значителни загуби. Нормално е до 10% да има зимни загуби, и то през март-април, а още есента някои пчелари съобщаваха за загуби над 50%. Другият проблем е цената на меда. Ако българите консумират повече мед, до 1 кг, то голяма част от нашия мед ще бъде реализиран в България, както е в Турция и Гърция", коментира пред БНР доц. Юлиян Станчев, председател на Областния пчеларски съюз.
Той откроява и друг проблем – у нас се подпомагат само пчеларите, които са регистрирани като земеделски стопани, докато в други страни условията позволяват голяма част от пчеларите да получават подпомагане.
Има млади хора, които се занимават с пчеларство с огромно желание, пояснява доц. Станчев.
Броят на пчеларите обаче намалява, както и броят на пчелните семейства.
За година българите консумираме годишно между 400 и 500 грама мед, за сравнение – в Германия консумират близо 4 килограма на глава от населението.
Затова биопчеларят Димитър Костадинов популяризира пчелните продукти, прави срещи с децата, показва им инвентара на пчеларите. Костадинов от години изпълнява мисията си да разказва на подрастващите за меда.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.