В първия етап тази година ще премерят сили над 8 хиляди ученици от 2 до 7 клас от 460 училища от цялата страна.
"За наша радост тази година бройката на участниците е много голяма, ние сме много добоволни, че след две години на спад, заради пандемията, сега надминахме броят на участниците от пред това. Може защото от три години, освен голямото състезание, правим и състезание за "малките пчелички" - това са учениците от 2 до 4 клас - Spelling Bee JUNIOR", разказа в "Закуска на тревата" по БНР Валя Завялова, директор на фондация „Корпус за образование и развитие“, които са организатори на проявата.
Учениците от 2 до 4 клас участват в Spelling Bee JUNIOR, a останалите - до 7 клас, се състезават в “голямото” Spelling Bee. Класиралите се на първо и второ място ще представят училищата си на регионалните състезания на 25 и 26 март, а най-добрите ученици ще участват в националния финал на 22 и 23 април в София, където ще се определят Spelling Bee и Spelling Bee JUNIOR шампионите на България.
Правописните двубои (на английски “spelling bees”) са традиционни американски състезания, в които участниците трябва да изговорят правилно, буква по буква, най-много думи. Непредсказуемото изписване на думите в английския допълнително повишава сложността на съревнованието.
"Малките трябва да научат 250 думи, а големите - 500 думи. Децата се подготвят три месеца по-рано, сега в края на февруари всички се включват в училищните кръгове", поясни още пред БНР Завялова.
Състезанието повишава интереса на учениците към изучаването на английски език и подобрява знанията им чрез забавни и интерактивни дейности. Състезателният елемент е много силен мотиватор за участниците, а емоцията е несравнима, отбелязват организаторите. Училищните Spelling Bee състезания често се превръщат в истински празник за цялата общност.
Тази година участниците в състезанията имат възможност да се включат в съпътстваща кампания.
Надсловът ѝ е BEE active, с което организаторите насърчават учениците да бъдат физически активни като пчелите. Да се разхождат, движат, играят, бягат, което ще ги направи по-здрави и ще допринесе за самочувствието им и доброто настроение.
Всяка седмица през следващите три месеца (м. февруари – м. април) участниците в състезанията ще получават по едно предизвикателство. Някои от задачите ще бъдат да правят по 10000 крачки всеки ден, да организират спортен турнир за деца и родители, да запишат видеа, в които споделят любимите си спортни дейности. За най-активните ще има награди.
"Състезанията са много вълнуващи, а най-важното е, че участниците са показали, че искат да учат. На 25 и 26 март ще бъде регионалният кръг, децата ще трябва да научат още думи, след това на 21 април най-добрите от регионалните състезания ще участват на финала в столицата.
На финала от малките деца ще участват 24 деца, а от големите - 30 деца. Най-голямата награда е таблет - за първо и второ място, а при големите за победителя ще има единоседмичен езиков лагер", поясни още Валя Завялова.
Още по темата в звуковия файл.