Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

4400 украинци са намерилите работа чрез бюрата по труда, 2000 - чрез директен контакт с работодател

Снимка: az.government.bg

Част от пристигналите у нас украинци вече работят, други чакат войната да свърши. Държавата е отворила програми за насърчаване на заетостта , които да улеснят интеграцията им. 

Първото, което страната ни успя да направи за украинските граждани, пристигащи у нас след 24.02.2022 г., е да отвори за тях системата за социално подпомагане. За една година над 50 хиляди са получили еднократна помощ от 365 лева. Това прави общо 17 милиона лева, коментира заместник-социалният министър Надя Клисурска пред БНР.

„По Закона за хората с увреждания те имат право на финансова подкрепа, ако са получили документ за трудова нетрудоспособност от българската държава. Към момента има 31 заявления. По Закона за социалните услуги също има лица, които са подали заявления за изготвяне на индивидуална оценка за потребностите, за да бъдат насочени към социални услуги. Не са голяма бройка, но има такива, които са настанени в кризисни центрове, в центрове за рехабилитация и социална интерграция, както и в центрове за обществена подкрепа“

На по-късен етап държавата осигури и ваучери от 100 лева за стоки от първа необходимост. До момента са раздадени близо 40 хиляди. На част от хората се предоставят и повторно. Мобилните екипи на Агенцията по заетостта са интервюирали над 18 хиляди украинци. Стартира и програмата „Солидарност“-  с над 40 милиона лева европейско финансиране. Тя трябва да осигури трудовата им интеграция. Парите по програмата са за 9000 украинци, коментира пред БНР зам.-социалният министър Наталия Ефремова.

„Тя насърчи работодателите да ги наемат. За момента назначените по тази мярка са 2250 украински граждани със статут за временна закрила. Паралелно с това, държавата е в постоянна информационна кампания. Правим и обобщени междуинституционални анкети за нагласите да останат в страната.  През последните два месеца наблюдаваме, че около 40% от анкетираните заявяват, че нямат намерение да започнат работа, но в същото време възнамеряват да останат в България“

Общо 4400 са намерилите препитание чрез бюрата по труда. Други 2000 са намерили работа чрез директен контакт с работодател.

„Най-често това е в хотелиерството и ресторантьорството. Това, че са основно по курортите, а не в големите градове, не позволява тяхната по-добра интеграция. 

Доста добре се интегрират и в сферата на услугите и продажбите. Статистиката ни показва, че намират работа в сектор "Транспорт",   складова дейност, пощенски услуги“.

Програмите на държавата продължават да действат и са отворени за кандидатстване. Официалната статистика сочи, че в момента у нас пребивават около 50 хиляди украински граждани. Половината от тях са деца. За тях са отворени българските училища.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени