"Да кажем на политиците, че има теми, които са надпартийни и общочовешки" - така Юлия Андонова, директор "Развитие и комуникация" към фондация П.У.Л.С., формулира целта на събитието. По думите ѝ хиляди семейства страдат от домашно насилие, а липсват адекватна национална политика и добро законодателство.
"Трябва да има цялостна политика, която да разглежда и подкрепата за пострадалите, и ефективни наказания."
Психологическата подкрепа, консултациите, социалната работа – това са неща, които са жизненоважни за всеки човек, засегнат от насилие, поясни Андонова.
За над 23 години фондация П.У.Л.С. е помогнала на повече от 10 000 души, пострадали от насилие – "съдби, които не са стигнали до новините", отбеляза тя.
Важно е темата за насилието да не се използва за популистки цели, а в момента наблюдаваме това. То не е в интерес на хората, които се нуждаят от помощ, коментира Юлия Андонова.
Според нея "най-яростните противници на промените продължават да сеят страх и манипулации сред широката общественост, със странни изказвания за джендър идеологии, които изобщо отсъстват от разговора по темата насилие".
Немалка част от експертните препоръки не влязоха и в настоящия вид на закона, посочи Андонова в предаването "Преди всички". Според нея обсъжданият в последното Народно събрание проект за промени е "компромисен вариант, в който има заложени добри мерки, които са по-добре от нищо".
Андонова подчерта колко е важно да има регистър на сигналите за насилие и отново повдигна темата за липса на достатъчно кризисни центрове в страната. Те са с непостоянно финансиране и често затварят врати, добави тя.
"Трябва да намерим сили като общество да спрем този кръговрат", изтъкна в заключение Юлия Андонова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.