Заповедта на Международния наказателен съд (МНС) в Хага за арест на руския президент Владимир Путин предизвика вълна от реакции.
В изявлението на магистратите се посочва, че има основания да се смята, че президентът Путин носи лична отговорност за военни престъпления, извършени в окупирани територии в Украйна, като депортиране на възрастни и деца в Русия. Съдът в Хага издаде заповед за арест и на Мария Лвова-Белова, комисар по правата на детето в кабинета на Путин в тази връзка.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че заповедта на Международния наказателен съд е "нищожна" в правно отношение:
"Смятаме самата постановка на въпроса за възмутителна и неприемлива. Русия, както и редица други държави, не признава юрисдикцията на този съд."
Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението като "историческо" и подчерта:
"Невъзможно е да се извърши подобно престъпно деяние без заповедта на висшия ръководител на терористичната държава. Разделянето на деца от семействата им, лишаването им от всякаква възможност да контактуват с роднините си, укриването на деца на територията на Русия, хвърлянето им в отдалечени райони. Всичко това е очевидна държавна политика на Русия, държавни решения и държавно зло, което започва именно от ръководителя на тази държава."
Зеленски допълни, че досега в Украйна са върнати малко повече от 300 деца от всички, които са били отведени насила.
Европейският първи дипломат Жозеп Борел изтъкна, че е поставено "началото на процеса на поемане на отговорност".
Американският президент Джо Байдън посочи, че съдебното решение е оправдано и добави:
"Въпросът е, че Международният наказателен съд не е признат в международен план, от нас също, но смятам, че той направи много силен ход."
Руският комисар по правата на човека Мария Лвова – Белова отбеляза иронично: "Добре е, че международната общност оценява работа за закрила на децата на нашата страна – това, че ги извеждаме от военните зони и създаваме подходящи условия за тях, обграждаме ги с грижа и обич".