Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нетаняху обяви намерението си да спре реформата, която предизвика масови протести

| обновено на 27.03.23 в 18:51
Протестиращите пред Кнесета в Йерусалим, Израел, 27 март 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е обявил намерението си да спре съдебната реформа, която предизвика масови протести в страната и загриженост във Вашингтон. Това съобщи израелската радиотелевизионна компания КАН. Допълнително напрежение внесе уволнението на министъра на отбраната  Йоав Галант, който се обяви за прекратяване на проекта за реформи.
Президентът на Израел Ицхак Херцог прикани правителството да спре спорния план за съдебна реформа. Според радиотелевизионната компания КАН премиерът Нетаняху вече е информирал партньорите в коалицията за преустановяване на плана. Според медията главният идеолог на инициативата - министърът на правосъдието Ярив Левин, вече също е осъзнал, че няма друг изход и от своя страна е успял да убеди крайнодесния министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир.

Пред Ройтерс обаче министърът на финансите Бецалел Смотрич заяви:

"Реформата, насочена към коригиране на съдебната система и укрепване на израелската демокрация, не трябва да бъде спирана при никакви обстоятелства. Ние сме мнозинството. Не трябва да капитулираме пред насилието, анархията и общите стачки".

Съпротивата срещу проекта изведе израелците на поредните многохилядни демонстрации. Министър-председателят Бенямин Нетаняху призова протестиращите да се въздържат от насилие.

Предотвратен беше опит за проникване в парламента в Йерусалим. От най-големия синдикат призоваха за стачка. Бяха спрени полетите от най-голямото израелско летище "Бен Гурион", както и работата на две основни пристанища -  Хайфа и Ашдод. Израелски ветеран, участващ в протеста, каза:

"Бях войник по време на Шестдневната война, а във войната през 73-а ме раниха. Воювахме за демократична и либерална западна страна. Сега искат да ни превърнат в теокрация като Иран и в диктатура на един престъпник."
Кабинетът на Нетаняху, който положи клетва в края на миналата година, се надяваше с реформата да укрепи изпълнителната власт в Израел след поредица кризи - от 2019 година нито едно правителство не е издържало повече от година. Предложението е да се ограничи правото на вето на Върховния съд на приетите от парламента закони, а правителството да има думата при избор на съдиите.

Според Нетаняху така се реализира програмата, заради която избирателите са го върнали в управлението. Опонентите му обаче смятат, че резултатът е подкопаване на демокрацията и абсолютна власт на най-дясната управляваща коалиция в историята на Израел.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна