Велислав Захариев от Берковица е в топ 10 на световните шахматисти за възрастта си

Велислав Захариев
Снимка: Шахматен клуб Елит

Осемгодишно българче влезе в световния елит по шахмат. Велислав Захариев от Берковица зае седмото място в ранглистата на Световната шахматна федерация в своята възрастова група.

След успешно участие в международен турнир в Димитровград, Сърбия Велислав получава над 100 точки в рейтинга си, което го прави седми в света, разказва майка му Веселка Захариева:

"Там се представи много добре - направи три победи, две ремита и две загуби, като всичките му опоненти бяха възрастни състезатели, с много висок рейтинг".

Миналата година Велислав зае трето място на Европейския ученически шампионат в Гърция. Година по-рано, на турнир в Австрия, стана европейски вицешампион по шах за деца и първото дете-шахматист у нас, спечелило на 6 години титлата във възрастовата група до 8 години.

Започва да играе шах, когато е на едва двегодишна възраст. Първоначално родителите му го учат просто да разпознава фигурите.

"Когато видяхме, че той играе вкъщи с баща си, решихме да го заведем на едно състезание, където той се представи много добре, и вече след това потърсихме треньор", сподели майка му.

До момента Велислав е спечелил 10 купи и близо 30 медала, двукратен шампион е на България, вицешампион на Европейския съюз.

"Харесвам да печеля купи и медали. Ако загубя, не се ядосвам. Искам да стана световен шампион", каза Велислав пред БНР.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.