С празничен концерт Духовият оркестър на Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново ще изпрати своя диригент старшина Емил Костурков. Концертът, в който за първи път ще прозвучат редица маршове и пиеси, е посветен на 145-ата годишнина от създаването на военното училище и на предстоящите Великденски празници.
На 17 април се навършват и 144 години, когато при избора на княз Александър Батенберг и свикването на Учредителното събрание за приемането на Търновската конституция, за първи път в България свири военен оркестър.
Близо 40 музиканти и певци ще дирижира за последен път маестро Емил Костурков на концерта във великотърновския театър на 7 април от 19 часа.
За кариерата на военен музикант, за работата по сръбските кафани, за изявите с водещи джазмени с маестро Костурков разговаря кореспондентът ни във Велико Търново Здравка Маслянкова.
27 години от живота на барабаниста и саксофониста Емил Костурков са свързани с военната музика – от военното музикално училище, през несъществуващия вече военен оркестър в Разград до Военния духов оркестър на Националния военен университет, чийто диригент е в последните години.
Военната музика е важна, казва маестро Костурков:
„Навремето е била важна да стимулира военните в боя. В днешни времена нашата задача е да възпитаваме в патриотично и в културно отношение курсантите и личния състав. През всичките години, от когато е засвирила военната музика от 1879 година, до сега ние се явяваме моста между армията и гражданството“.
Военните музиканти са две в едно – изпълняват войнските си задължения, но и творят изкуство, коментира маестро Костурков и признава, че малко по-лесно се дирижира военен оркестър:
„Разликата е, че в нашите мероприятия – вали дъжд, сняг, духа вятър, ние нямаме спирка. Няма значение мястото, времето, ние трябва да изпълним нашите задължения“.
Все по-трудно става при избора на репертоар за военните духови оркестри със Закона за авторското право и дължимите по него заплащания, коментира диригентът под пагон:
„Законът трябва да се спазва. Но аз не го разбирам, пък и моите колеги – не може за химн, за бойни маршове, които са се изпълнявали във всякакви ситуации, може би трябва да има някакъв компромис. Да се намери вариант, който да не ограничава изпълнението на тези светини, все едно да не извадиш бойното знаме на мероприятие“.
Въпреки че при военните всичко е разписано по минути и секунди, не са малко куриозите, разказва маестро Емил Костурков и споделя за такъв случай на международен фестивал във френския град Албервил:
„Военните фестивали, особено на Запад, са с голяма продължителност. Ние решаваме с автобуса да отидем да си починем и ще с върнем. Обаче получаваме телефонно обаждане, че програмата е съкратена и трябва да се явим за обща програма, това означава всички оркестри навлизат на терена. Беше частна фирма автобусът и шофьорът като Шумахер с бясна скорост през целия град. В последния момент се нанизахме, даже имаше хора, които в бързината си бяха забравили мущуците и не свириха, но в крайна сметка бяхме на място“.
14 години Емил Костурков си дава пауза от армията и от 1991 година до 2004 година свири в чужбина, има общи проекти с много джазмени, изкарвал е прехраната си и по сватби и в сръбски кафани:
„Работил съм в Сърбия, в Черна гора, в Хърватия, в Швейцария съм бил по кафани и съм свирил сръбска музика, балканска. Свирил съм сватби и съм навътре в нещата с фолклорната музика. Човек узрява и търси себе си. Много години се занимавах с джаз и продължавам. Опитвам се да пиша по-сложни партитури. С много хора съм свирил – с Теодосий Спасов сме имали проект, с Васил Петров няколко пъти, с Ивелина Балчева, с Камелия Тодорова съм имал концерти, с много джаз музиканти, световно известни, например с Кърк Бели, който е бенд лидер на оркестъра на Рей Чарлз“.
На 7 април вечерта старшина Емил Костурков за последен път ще излезе като диригент на Военния духов оркестър с неговите 18 музиканти. Поканени са още музиканти, които през годините са били свързани с оркестъра, ще се включат и музикантите на Военния духов оркестър на 2-а Тунджанска механизирана бригада с гост-диригент капитан Цветомир Василев. След 30 години Емил Костурков отново ще свири на пишеща машина:
„Всъщност през 1972 година Лирой Андерсон измисля това произведение и го свири като бис на един от концертите си като диригент. Това е много красива полка със солов елемент на първи кларнет, а пишещата машина е с ритмични елементи. Тракането е като ефект върху музикалната част на произведението“.
Много от произведенията ще имат своята премиера на концерта, чийто вход е безплатен:
„Нещата, които съм избрал за концерта, 90 % от тях ще бъдат изпълнени за първи път изобщо, а други са преоркестрирани за духов оркестър. Например четвърта част на „Фантастична симфония“ – маршът „Шествие към ешафода“, досега не е изпълнявана изобщо от духов оркестър. „Кармина Бурана“ също смятам, че за България не е изпълнявана от духов оркестър. Едно много интересно произведение е „Забавна увертюра“ – много бравурна, много красива увертюра и също ще бъде изпълнена за първи път. Ще изпълним и „Добър вечер, приятелю“. Това е поп парче с моя музика и аранжимент, което също ще изпълним за първи път“.
За първи път в концертна програма е включен и „Марш на курсантите от НВУ „Васил Левски“ по музика, текст и аранжимент на старшина Емил Костурков.