Сред рекордьорите по поскъпване са яйцата с 66% на годишна база и с малко над 14 на 100 на тримесечна. Лукът поскъпва за година с 40 на 100, а доматите - с над 25%.
Димитров подчерта, че при хляба и зърнените храни на годишна база ръстът е близо 19%. Той е категоричен, че спекулата у нас продължава:
"Едно евро и 69 цента, по памет, е кутия с 10 яйца в Испания в една верига. В същата верига в България е 3 евро. За какво иде реч, ако не е спекула?! Няма как българските яйца да са 2 пъти по-скъпи, така че спекулата продължава. Ние казахме как се бори тя - с ясни механизми, които има държавата. Регулаторът - Комисията за защита на конкуренцията - не си свършва работата към момента, независимо че е започнала няколко проверки".
Общата стойност на малката потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки и услуги в евро у нас е €55, в Румъния 53, а в Германия 60. В България, с 1 минимална заплата тази кошница може да се купи само 7 пъти, в Румъния - 11, а в Германия – 32.
Всички заплати да се увеличат с минимум 10% през 2023 година и спешно да се приеме бюджетът за тази година, настояват от КНСБ. Друго искане на синдиката е въвеждане на необлагаем минимум, актуализация на минималната заплата от 1 юли и тя да достигне 850 лв.
За увеличението на пенсиите с 12% от 1-ви юли ще са нужни 1 милиард и 150 милиона лева допълнително, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров:
"За цялата година да поддържаме увеличените пенсии до 1 юли и с увеличението от 1 юли, което както казахме, е плод на законовата разпоредба, са нужни малко над 3,6 милиарда лева допълнително спрямо 2022 година. Така че и не виждам някой да се е родил в момента, политик в това число, който да замрази или намали пенсиите в този момент. Ако има такъв, няма да го има скоро като политик".