Голяма част от парите от оперативните програми ще бъде насочена извън София, обяви вицепремиерът Атанас Пеканов при представянето на първия анализ за българската икономика от експерт в Съвета за икономически анализи.
Според доклада на икономиста Пламен Ненов, от 2000 до 2019 г. икономиката в София се е развила в пъти по-добре от останалата част на страната. След кризата от 2009 г. икономиката в голямата част от страната извън София почти не се развива. Това е един от изводите в доклада на Ненов:
"След кризата в тези останали части на страната се наблюдава една трайна стагнация в заетостта, като механизмът за възстановяване на икономическата активност е демографски, тоест намаляване на трудоспособното население. Тук работната хипотеза е, че основният канал е емиграцията".
Сериозен ефект имат и средствата от централния бюджет и еврофондовете, които през годините предимно са били насочвани към София. Вицепремиерът Атанас Пеканов:
"Голяма част от ресурса от кохезионната политика реално ще бъде насочен извън София. Това е нещо, с което се обединихме с Европейската комисия още преди две години. Това беше и тяхно и наше виждане".
Все по-ясно се очертава тенденцията за индустриализация на икономиките в Съединените щати и страните от Европейския съюз. Това е пътят и за България, смята Пеканов:
"Следващите години ми се струва, че това ще бъде посоката. Тука има една поговорка по този въпрос: "Трябва да прекосим реката като усещаме камъните" - тоест не е сигурно, че знаем всичко как трябва да се случи по отношение на индустриалната политика".
Изпълнителният директор на Сдружението на общините Силвия Георгиева отново настоя част от преките данъци да остават по места:
"Местните бюджети ще получат пряка фискална връзка с бизнеса и кметовете на общини ще имат мотивация да въздействат по пряко върху местното икономическо развитие, тъй като част от платените данъци - там на място - ще остават в техните бюджети".
Георгиева изрази надежда, че съвсем скоро това отдавнашно искане на местните власти ще се осъществи.
Според Адриан Николов от Института за пазарна икономика анализът не е лоша първа заявка за навлизане в темата, но изглежда повърхностен.
"Спира се върху няколко показатели и то за дълъг период от време. Някои от изводите са дори неверни или несериозни".