От Главна агенция „Архиви“ излязоха на протест пред сградата на ведомството в столицата. Те настояват за увеличение на заплатите с 30% от 1 юли. Акцията е организирана съвместно от КНСБ и КТ „Подкрепа“. Участници в протеста обявиха, че са обидени заради ниските възнаграждения, които получават за труда си
„Средната заплата за експертни длъжности е под 1400 лв. около 1350 лв, а за останалите - около 1250 лв. Затова настояваме за поне 30% увеличение за възнагражденията на всички служители, тъй като хроничното ниско заплащане предизвиква отлив на кадри и голямо текучество, което пречи на нашата работа“, обясни причините за протеста. Михаил Иванов, - лидер на Синдиката на архивистите.
"Последното вдигане на нашите възнаграждения беше в края на миналата година, но то беше твърде символично. Изобщо не се усети като такова. В ДА "Архиви" вземаме заплати доста под средните за сектора в страната. Увеличението през 2022 г., ако е било усреднено около 18,9%, при средно 26,1% за обществения сектор – има много голяма разлика, това се отразява върху нашите доходи. В течение на годините сме пренебрегвани, ние сме просто забравени", поясни по-рано днес Златка Мицова, главен експерт в отдел "Държавен архив" – София пред БНР.
Възнагражденията на архивистите са значително под размера на средната месечна заплата за София, изтъкна тя.
Исканията не са политически, а прагматични, посочи Мицова в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт".
"При нас недофинансирането е хронично, но събитията от последната година, тази галопираща инфлация го направи непоносимо."
Отливът на кадри е значителен. Обучени, подготвени хора напускат в търсене на по-добри финансови условия. Няма и постъпване на желаещи да работят, описа ситуацията Златка Мицова. По думите ѝ това не може да осигури "жизнеспособността" на тяхната работа и за целта се налагат управленски решения.
"Явно се изчаква хората да излязат на улицата, за да им бъде обърнато внимание."
Златка Мицова съобщи за протестна готовност в цялата страна. Според нея по-широка стачна вълна може да фокусира вниманието върху проблема с изоставащите възнаграждения.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.